Čo sa stane 1.12 ak lekári výpovede nestiahnu ...

Autor: Milan Mrázik | 11.11.2011 o 10:20 | Karma článku: 15,38 | Prečítané:  3477x

Výpovede lekárov sú podané, blíži sa deň konca výpovednej doby. Aj tí, ktorí výpovede nedali sa pridávajú odmietnutím práce nadčas z dôvodu naplnenia zákonom povoleného limitu. Čo to znamená ?

Ak do konca novembra nedôjde k dohode akákoľvek zdravotná ani akútna starostlivosť  nebude na Slovensku zabezpečená. Preložené do zrozumiteľnej reči – nebudú prijímaní pacienti k plánovaným operáciám. Hospitalizovaní pacienti zostanú bez lekára v nemocnici. Ak dôjde k havárii, zranených nebude mať kto ošetriť.

Bude ohrozené zdravie a životy všetkých ľudí. To je najhorší scenár.

Prečo je situácia takto vyhrocovaná ? Po rokoch manifestačných akcií nosením stužiek, darovaním krvi, hladoviek, pokusu o štrajk, ktorý súd zakázal ostali výpovede, ako jediná legitímna možnosť, aby bol hlas lekára vypočutý.

Aj napriek hrozbe ohrozenia životov ľudí minister stále nepristupuje k situácii zodpovedne. Premrhal čas na diskusiu od podania deklarácii o výpovediach do ich samotného podania. Stratil drahocenný čas cca 4 mesiacov. Po podaní výpovedí na prvom stretnutí bol jediný problém transformácia. Dofinancovanie zdravotníctva, dodržiavanie zákonníka práce a platy neboli žiadnym problémom. Teraz, keď situáciu čiastočne zobral do rúk prezident a transformáciu pozastavil, začal mať minister problém s platmi.

Má vôbec minister snahu korektne rokovať o dohode ?

Za 6 týždňov ani nevedel zrátať, koľko peňazí potrebuje na zvýšenie platov. Je nekorektné, aby lekár zarábal 8-13 Euro na hodinu ? Kde vziať peniaze ? Ročné prevádzkové náklady poisťovní sú cca 250 miliónov Euro. Ale náklady na nadčasy zostávajú neuhradené.

Navyše, kde sú peniaze z emisií, kde sú peniaze z predraženého mýta, kde sú peniaze z predražených diaľníc, kde sú peniaze z daňového riaditeľstva Košice, kde sú platinové sitká ? Myslím, že podiel potrebný na zvýšenie platov je len zlomkom z uvedeného.

A odkiaľ sa zoberú peniaze na zvýšenie platov poslancov, ústavných činiteľov, sudcov a predčasné voľby ?

Ak sa to hodí vieme urobiť z ústavy trhací kalendár a zmeniť ju. Ak ide o zdravie a životy občanov tak pán minister nie je schopný korektného dialógu. Radšej vsadil na čas a zastrašovanie, to je jeho plán B.

Náš protest je proti rozkrádaniu tohto štátu. A chceme iba to, aby sme boli platení podľa zákonníka práce. Naozaj chceme tak nesplniteľne veľa? Sme vlastne potrební ?

Páčil sa Vám tento článok? Pridajte si blogera medzi obľúbených a my Vám pošleme email keď napíše ďalší článok
Pridaj k obľúbeným

Hlavné správy

PLUS

Kupujúci Japonec? Neexistuje, tvrdia stánkari z vianočných trhov

Strávili sme jeden deň so stánkarmi, aby sme zistili ako vidia návštevníkov spoza svojich pultov.

EKONOMIKA

Deti boháčov majú vlastnú sieť, stojí za ňou Slovák

Byť bohatým je nuda, keď vás nikto nevidí.


Už ste čítali?