reklama

Som za vyhlásenie núdzového stavu ...

Núdzový stav môže vláda vyhlásiť len za podmienky, že došlo alebo bezprostredne hrozí, že dôjde k ohrozeniu života a zdravia osôb, životného prostredia alebo k ohrozeniu značných majetkových hodnôt v dôsledku živelnej pohromy, katastrofy, priemyselnej, dopravnej alebo inej prevádzkovej havárie ...

Písmo: A- | A+
Diskusia  (26)

Situácia v SR je dlhodobo zlá. Premierka SR konštatovala, že 3/4 obyvateľstva nedosahuje ani priemernú mzdu v NH a 2/3 obyvateľstva sú na hranici chudoby. Alarmujúce čísla. To je výsledok vládnutia všetkých vlád za posledných 22 rokov. Obyvateľstvo je stále chudobnejšie.

Všetky vlády, podľa konštatovania, nič systémovo nerobili. Výnimkou sú lákadlá pre zahraničných investorov. Celkovo vlády dali zahraničným firmám na podporu 619 milionov eur podpory pre KIA, Samsung, PSA, Wolswagen. Za akú cenu ? Príklad KIE, kedy vláda nebola schopná ani korektne vykúpiť pozemky a k slovenským vlástníkom pôdy pod KIO-u sa správala macošsky, veľa naznačuje. Vraj sa v týchto fabrikách nedodržuje zákonník práce, vraj sú tu aj telesné tresty, vraj ženy s menzesom musia byť označené stužkou. Tak takto vláda podporila slovenských občanov. Dotácie vlády vlastne predstavujú mzdy ľudí pracujúcich za cca 400-600 euro. To je cena za daňové prázdniny zahraničných investorov. Po ich skončení budeme musieť asi znova platiť ? Najmenej dotácii dostal Wolswagen, 14 mil euro, tu sú aj pracovné podmienky najlepšie. Jednoducho povedané vláda zaplatí mzdy a investor dostane daňové úľavy.

Stali sme sa lacnou pracovnou silou pre Áziu s pravidelnými úľavami a daňovými odpustkami.

Nie je tak dávno, keď sme najskôr naliali miliardy korún do bánk a následne sme ich za zlomok predali, Tieto banky teraz podporujú bývanie neskutočne "výhodnými " hypotekárnymi úrokmi s takmer 100 % preplatením. Krásna podpora štátu na bývanie ľudí. Mať, kde bývať je vlastne jednou s najzákladnejších potrieb každého.

Alarmujúce sú počty Slovákov pracujúcich v zahraničí. Prečo slováci odchádzajú do zahraničia ? Odchádzajú za prácou a lepším ohodnotením. Odchádzajú s učňovským, so stredným aj vysokoškolským vzdelaním. Pomaly sa zvyšuje počet Slovákov pracujúcich mimo svojho rodného územia, lebo v rodnej zemi nemajú možnosť dôstojného života.

Namiesto odpory našich občanov, našich podnikateľov, školstva, vedy a výskumu ideme zlou cestou podpory záhraničných investorov s daňovými prázdninami Vrámci školstva, výskumu a vývoja technológií zlyhávame na celej čiare. Tu je podpora vlád veľmi mizivá, ale práve tadiaľto vedie cesta k zlepšovaniu.

Keď lekári dali výpovede, vláda o tom vedela cca 6 mesiacov, hrozí vyhlásením núdzového stavu. Už raz v histórii súd zakázal štrajkovať železničiarom. Oni pod hrozbou do práce nastúpili. O pár mesiacov, ale ústavný súd štrajk vyhlásil za zákonný. To je precedens. Som v práve laik, ale zdá sa mi aj táto hrozba vlády sporná. Na jednej strane vláda hovorí, že nás nechce, ale na druhej strane hrozí trestnoprávnou dohrou. Myslím, že morálne v tejto chvíli zlyhala vláda a nie lekári. Hovorím to preto, lebo tu ide o potlačenie nespokojného obyvateľstva, ktoré vlastne len dalo výpoveď. Na výpoveď z pracovného pomeru má právo každý. Jasné, že budete písať, že chceme len peniaze. Systémové hodnoty v našom postoji vidí len ten kto chápe celú akciu.

Ak porovnáme lekárov so zahraničnými investormi, ktorí majú ďaňové úľavy a dotácie štátu, vláda má nerovnaký meter. Na lekárov núdzový stav. Na zahraničných investorov hroziacich odchodom po skončení daňových prázdnin ďalšie dotácie. Ďalšie dotácie z daní obyvateľstva pracujúcich v prevažnej väčšine za 400-600 euro. To sa mi zdá nespravodlivé k obyvateľom,ktorí sú nutení pracovať za málo peňazí.

Snahu vlády vnímam ako exemplárne potrestanie neposlušných, ktorí sa postavili do cesty. Pri úspechu lekárov môže hroziť ďalšia akcia - učiteľov, pekárov, murárov, železničiarov atď... Nuž ak by boli vlády systémovo pristupovali ku všetkým pracujúcim postupne a zlepšovali ich sociálnu situáciu asi by takéto hrozby vývoja neboli. Tak kto je zodpovedný za súčasný stav ?

Vláda hovorí, že je dočasná a zodpovedná, ale zdá sa mi zároveň tak trocha invalidná, lebo nič nemôže vraj urobiť. A tu zrazu má mandát na vyhlásenie núdzového stavu, tak vážného a z hľadiska ústavnosti sporného kroku. Kroku, ktorý vyšle jednoznačný signál aj smerom von do celého sveta. Myslím, že signál zlý.

SkryťVypnúť reklamu
Článok pokračuje pod video reklamou

Ešte príklad eurovalu. Pred rokom sa bankrot Grécka nepripúšťal. Schválil sa euroval. Súkromné finančné inštitúcie sa zahojili z daní obyčajných pracujúcich ľudí. Čiže občan zachraňuje nezodpovedne pracujúce banky v súkromných rukách. A razu je aj možný riadený bankrot Grécka.

Tento blog nie je písaný ako obhajoba konania lekárov, ale je ponímaný v širšom kontexte celospoločenskej zlej situácie v našom štáte.

Vlastne,keď tak rozmýšľam ten núdzový stav by sa mal vyhlásiť. Akurát by ho nemala vyhlásiť ani vláda a ani prezident. Núdzový stav by mali vyhlásiť slobodní občania SR na vládu a parlament aj so znížením mzdy na 70 % ako je v zákone písané. Nuž keď dočasná vláda a dočasný parlament vlastne takmer nič nemôžu a ani pre občanov nič doteraz nerobili bolo by to asi aj správne.

SkryťVypnúť reklamu
reklama

Na záver pripomínam kauzy - mýto, emisie, sitká, daňový úrad Košice atď. Ako ďalej ? Koľko peňazí sa sa stratilo ?

Milan Mrázik

Milan Mrázik

Bloger 
  • Počet článkov:  88
  •  | 
  • Páči sa:  0x

Liečim, operujem na neurochirurgii. Táto práca je po mojej rodine to najdôležitejšie čo mám. Narodil som sa na Slovensku, mám túto krajinu rád. Tu chcem žiť. Osud mojej rodnej krajiny mi nie je ľahostajný. Zoznam autorových rubrík:  SúkromnéNezaradené

Prémioví blogeri

Pavol Koprda

Pavol Koprda

10 článkov
Lucia Šicková

Lucia Šicková

4 články
Juraj Karpiš

Juraj Karpiš

1 článok
Juraj Hipš

Juraj Hipš

12 článkov
Adam Valček

Adam Valček

14 článkov
reklama
reklama
SkryťZatvoriť reklamu