Zakážme štrajk lekárom nech držia hubu.

Autor: Milan Mrázik | 4.1.2012 o 11:35 | Karma článku: 13,10 | Prečítané:  2867x

Zákaz štrajku považujem za úbohosť vlády a porušovanie ľudských práv. Namiesto skutočného riešenia ideme z lekárov urobiť nepriateľov spoločnosti a vydieračov, ktorí ale môžu pracovať len s vedomím porušovania zákonníka práce.

Právo na štrajk je už dnes obmedzené pre určité kategórie ako sudcovia, ozbrojené sily a hasiči. Každá z menovaných skupín má buď nedotknuteľné právo na automatické zvyšovanie platov alebo po odslúžení pár rokov právo na doživotný výsluhový dôchodok.

Z tohto pohľadu sa mi zdá zákaz štrajku zdravotníckym pracovníkom ako diskriminačné opatrenie. Lekár odpracuje mesačne, okrem štandardného pracovného času, v priemere 5 služieb. Dve veľké cez víkend a tri malé cez pracovné dni. Za mesiac je to spolu 272,5 hodín. A takto každý rok odpracuje 1,5 roka.

Priemerne mesačne lekár odrobí 80-100 hodín nadčasov. To predstavuje 960-1200 hodín ročne. Podľa zákonníka práce § 97 môže byť zamestnancovi nariadená práca nadčas v kalendárnom roku maximálne 150 hodín. Sú súhlasom zamestnanca, ten môže odpracovať maximálne 400 hodín práce nadčas v kalendárnom roku.

Vzhľadom k faktu, že práca lekára je riziková, ten na základe § 97 ZP nemusí odpracovať ani len 1 hodinu nadčasu.

U nás má demokracia zvláštny význam. Ak sa niekto ozve treba ho silou a pod hrozbou trestnoprávnej dohry donútiť pracovať. A vôbec nie je dôležité či sa ozýva právom a či sú porušované jeho práva.

Vláda by mala naopak rozmýšľať ako zdravotníkov na Slovensku udržať. Nie však silou, ale podmienkami práce. Lekársky stav starne a pri pokračovaní súčasného vývoja v blízkej dobe prirodzene skolabuje. Čerstvo skončení lekári odchádzajú do zahraničia. Prečo asi ...

Je výhodnejšie zaplatiť z našich daní 300 ukrajinských lekárov aj so vzdelávaním ? Lepším riešením by bolo udržať tu našich lekárov...

Vláda by mala skôr rozmýšľať nad zákonom, ktorý by trestal nehospodárne nakladanie s majetkom štátu. Teda s majetkom všetkých občanov, ktorí poctivo platia dane. Namiesto toho štát zatvára oči pri plytvaní a predražených obchodoch v nemocniciach. Vlastne nie len v nemocniciach, ale aj na ministerstvách.

Páčil sa Vám tento článok? Pridajte si blogera medzi obľúbených a my Vám pošleme email keď napíše ďalší článok
Pridaj k obľúbeným

Hlavné správy

ŠPORT

Asociácia dala lyžiarkam ultimátum, výsledok je neistý

Dva alebo desať? Znepriatelené strany sa nevedia zhodnúť ani na tom, koľko sporných bodov riešili.

ŠPORT

Zuzula: Ľudia v Lyžiarskej asociácii nerozumejú športu

Už roky bojuje s lyžiarskou asociáciou.

DOMOV

Fico v Kľaku: Fašizmus tu je a v zelených tričkách chodí po vlakoch

Zastavte experiment, Banskej Bystrici nepriniesol nič, vyhlásil premiér.


Už ste čítali?