Som lekár. V utorok som pracoval v čiernom tričku...

Autor: Milan Mrázik | 25.7.2012 o 6:30 | Karma článku: 21,13 | Prečítané:  3438x

Noblesný. Vecný. A múdry. Taký bol protest zdravotných sestier pred parlamentom. Ukázali, že vedia kultivovane presadzovať svoje oprávnené záujmy a rozumne formulovať požiadavky. Zároveň presvedčili, že svoje záujmy vidia v širších súvislostiach. Sestry, symbolicky oblečené v čiernych tričkách, dali celému Slovensku lekciu z kultúrnosti a múdrosti.

Nevyhrážali sa štrajkom, nežonglovali ťažkotonážnymi slovami, nehrozili, že odídu od lôžok a nemávali kolektívnymi výpoveďami. Naopak, rozvážne povedali: Ak ústavný súd pozastavil účinnosť zákona o minimálnych mzdových nárokoch sestier a pôrodných asistentiek, chceme počuť, aké krízové scenáre má štát pre prípady, že zákon bude vyhlásený za protiústavný, respektíve, že rozhodovanie bude trvať roky. Sestry nesebecky žiadajú, aby štát venoval pozornosť nielen im a lekárom, ale aj ďalším zdravotníckym pracovníkom. A namiesto prázdnych gest ponúkli parlamentu spoluprácu pri obhajovaní zákona pred ústavným súdom. Preto si ich štrajk zaslúži prívlastky noblesný, vecný a múdry.

Nikdy som neľutoval čas, ktorý som strávil v službe pacientovi. V utorok mi však bolo ľúto, že som musel byť v práci na neurochirurgickom oddelení v Žiline a nemohol som prísť osobne podporiť sestry pred parlament do Bratislavy. Čo si myslím o podaní Slovenskej lekárskej komory na generálnu prokuratúru a o jej následnom podnete na ústavný súd a o jeho bleskurýchlom rozhodnutí o pozastavení účinnosti zákona o mzdách sestier, som napísal tu a tu. A svoj postoj k protestu sestier som vyjadril tým, že v utorok som pracoval v čiernom tričku.

Čierna farba je raz symbolom smútku a inokedy noblesy a elegancie. Jej prezentácia sestrami spĺňa obe charakteristiky : Smutné je, že ich dočasne nespravodlivo posadili na trestnú lavicu. A sestry napriek tomu dokázali s eleganciou a noblesou ukázať akou cestou majú ísť zdravotníci.

Páčil sa Vám tento článok? Pridajte si blogera medzi obľúbených a my Vám pošleme email keď napíše ďalší článok
Pridaj k obľúbeným

Hlavné správy

ŠPORT

Asociácia dala lyžiarkam ultimátum, výsledok je neistý

Dva alebo desať? Znepriatelené strany sa nevedia zhodnúť ani na tom, koľko sporných bodov riešili.

ŠPORT

Zuzula: Ľudia v Lyžiarskej asociácii nerozumejú športu

Už roky bojuje s lyžiarskou asociáciou.

DOMOV

Fico v Kľaku: Fašizmus tu je a v zelených tričkách chodí po vlakoch

Zastavte experiment, Banskej Bystrici nepriniesol nič, vyhlásil premiér.


Už ste čítali?