Ak by plán B existoval, načo by nás zastrašovali?

Autor: Milan Mrázik | 21.10.2011 o 11:55 | (upravené 21.10.2011 o 16:28) Karma článku: 16,86 | Prečítané:  4428x

Časovaná bomba predstavovaná výpoveďami 2411 lekárov je stále aktívna a jednotná. Čas explózie sa blíži. Je nastavený na 01. 12. 2011 00:01 hod. Minister aj po strate dôvery stále odoláva. Dokonca už začal s celoplošným zastrašovaním.

 

Problémy zdravotníctva sú dlhodobé. Rušenie nemocničných lôžok a oddelení pod rúškom racionalizácie siete v praxi znamenal len zhoršenie dostupnosti zdravotnej starostlivosti. Výsledkom je, že na internom oddelení ležia vedľa seba pacient s infekčnou hnačkou, zápalom pľúc a bolesťami na hrudi. To sme dopadli.

 

Sľuby zlepšenia finančnej situácie s ponechaním financií po zrušených oddeleniach v nemocniciach v praxi znamenajú znižovanie limitov hospitalizácií a peňazí na lieky. Dlhy nemocníc aj po zmene vedení sa zvyšujú. Jednoducho problémy zdravotného systému sa prehlbujú aj napriek „racionalizačným opatreniam“.


Príklad českých lekárov ( cca 28 %, u nás cca 45% nemocničných lekárov ) s úspešným koncom bol povzbudením.

 

Spomínané fakty spolu s dochádzajúcou trpezlivosťou zohrali dôležitú úlohu v akcii „ ZACHRÁŇME ZDRAVOTNÍCTVO“. Naša akcia je hodnotovo o niekoľko levelov vyššie ako tá česká. Kto porovnáva priebeh zistí jasné paralely u nás a v Čechách.

 

Ani vyše 3800 deklarácií v júni 2011 nebolo dostatočných k začatiu dialógu. Arogantná moc stratila dôležitý čas 4 mesiacov pred podaním výpovedí. Po odovzdaní spomínaných výpovedí a zhasnutí kamier strohá reakcia toho, ktorý je za zdravotný systém zodpovedný „ AJ TAK TO NESPRAVÍTE, PO.....TE SA“.


My sme to spravili, lebo nám osud slovenského zdravotníctva nie je ľahostajný. Na čelo sa postavil Dr. Kollár. Pre niekoho kontroverzná postava, privátny gynekológ. V tejto chvíli isto človek so správnym myslením a odvahou postaviť sa do cesty finančnému žralokovi v zastúpení šéfa rezortu zdravotníctva. Vlastne 10-12 zanietencov dokázalo v krátkej dobe zmobilizovať lekárov v takmer všetkých nemocniciach, ktorý sa postavili JEDEN ZA VŠETKÝCH A VŠETCI ZA JEDNÉHO. Nejedna armáda by takých generálov iste chcela mať.

 

Namiesto dialógu minister cez svoje chápadlá v podobe ním menovaných odborníkov do vedení nemocníc začal celoplošne zastrašovať.

 

Lekárom sú rušené atestácie, škúšky aj predatestačné pobyty. Do praxe sa dostávajú sľuby vyšších platov pre vybraných jednotlivcov v domnení, že každý sa dá kúpiť. Sú vyvíjané tlaky na primárov s hrozbou rušení oddelení a konkurzov. Nariaďujú sa čerpania dovoleniek s podmienkou zachovania chodu oddelení. To však v praxi nie je možné bez porušenia zákonníka práce a ohrozenia zdravia pacientov. Tlaky na sťahovanie výpovedí sú neustále aj formou osobných pohovorov. Jednoducho nie dialóg k veci, ale zastrašovanie.

 

Aj v médiách už odzneli nariadenie práce 32 hodín v kuse, 2 druhy pracovných zmlúv, zastrašovanie v Prešove.....

 

Zhrniem fakty. Ide o veľa, o zdravie národa. Pár správnych, ktorým nie je ľahostajný osud slovenského zdravotníctva dokázalo argumentami vytvoriť armádu lekárov. Tá pevne stojí proti vládnej moci, ktorá je už bez podpory parlamentu.

 

Padnutá vládna moc pokračuje v arogancii a zastrašovaní. Ba dokonca začala so snahou platiť za stiahnutie výpovedí.

 

Výsledok rokovania - peniaze už nie sú problém. Platy nám dajú ako chceme, aj systém dofinancujú. Len transformácia sa vraj nedá zrušiť.

 

Nám ide o viac ako len o naše platy, nám ide o fungujúci zdravotný systém pre pacienta. My máme 4 požiadavky, nie 3, pán minister.

 

Čas na dohodu sa kráti. Kolaps slovenského zdravotníctva sa blíži ak si vládna moc neuvedomí a neprizná reálne dopady. Frekvencia stretnutí ministra a LOZ sa zvyšuje. Prečo asi ? Teraz ide do tuhého. My aj napriek vyhrážkam a zastrašovaniu dobre vieme, do čoho sme sa dali. A vytrváme za všetkých.

 

Už je čas skončiť s maľovaním imaginárneho plánu B, ktorý nebol, nie je a ani sa nedá realizovať.

 

Pán minister, nám nikdy nešlo iba o naše platy. Chceme fungujúce verejné zdravotníctvo pre každého.

 

A máte smolu - NEPO.....ME SA!

Páčil sa Vám tento článok? Pridajte si blogera medzi obľúbených a my Vám pošleme email keď napíše ďalší článok
Pridaj k obľúbeným

Hlavné správy

AUTORSKÁ STRANA PETRA SCHUTZA

Cirkus Sputnik a vakcinační podvodníci (týždeň podľa Schutza)

Zodpovednosť za najnižšiu zaočkovanosť seniorov v EÚ by nemala byť len politická.


Už ste čítali?