/Po/zastavenie transformácie je len prvou lastovičkou !

Autor: Milan Mrázik | 8.11.2011 o 11:49 | (upravené 8.11.2011 o 11:55) Karma článku: 8,15 | Prečítané:  1362x

Sanitka RLP so zapnutým majákom dorazila ku kolabujúcemu pacientovi o 5 minút 12. Ešteže službu prevzal iný Ivan. Mohlo by sa zdať, že pozastavením transformácie nemocníc na a.s. je problém vyriešený. Opak je pravdou. Toto je len prvá pomoc k záchrane hroziaceho kolapsu a straty nemocníc zo systému verejného zdravotníctva.

 

Po nesprávnych pokusoch a nevydarených transfúziách v podobe Veriteľa Zajaca, a la Pasku Návratného a Pentliarikových grošov je potrebné začať s kauzálnou terapiou. Urgentne, s využitím všetkých dostupných metód diagnostiky, je najvyšší čas pátrať po zdroji krvácania.

Po postupných vykrádaniach nemocníc všetkými doterajšími vládami – privatizácia ziskových častí ako dialýza, biochémia, rtg, patológia, záchranky atď. „teda zlatých vajec“ verejného zdravotníctva je vhodné začať s terapiou na podklade dekontaminácie, jednoducho povedané očistou.

Preložené do zrozumiteľnej reči, je najvyšší čas prestať s vykrádaním verejných nemocníc. Štát sa musí začať správať zodpovedne a poctivo k majetku všetkých, teda ku zdraviu občanov, ku pacientovi, ktorý je v celom tomto systému najdôležitejší. Len ďalšie nalievanie financií nič nerieši.

Myslím, že sme na začiatku cesty, cesty odhaľovania nekalostí, cesty sprehľadňovania, jednoducho cesty k čistému financovaniu nemocníc.

Nemocnice sa musia začať generálne upratovať. Upratať treba v nevýhodných zmluvách, v plytvaní a tiež v neodbornosti a nečestnosti tých , ktorí nemocnice vedú vrátane vedenia rezortu.

Upratovanie nesmie obísť poisťovne. Tu by mal konečne rozhodovať faktor pravdy a skutočného ocenenia zdravotníckeho výkonu podľa diagnózy. Poisťovňa je len správcom verejných peňazí, ktoré získava z povinného poistenia fungujúceho na báze solidarity.

Je čas, aby boli dostatočne vypočuté odborné lekárske spoločnosti a ich názory boli aj rešpektované. Na prvé miesto musí byť daná odbornosť a zodpovednosť. Inak sa môže stať, že pacient, ktorý je po rokoch šafárenia na pokraji kolapsu neprežije. To nesmieme dopustiť.

Až keď bude poupratované, prostredie bude transparentné a prevádzka bude hospodárna potom môžeme, ak bude potrebné pristúpiť k dofinancovaniu a uvažovať o právnej forme.

Každý kto je súčasťou systému by mal začať sám od seba. Každý lekár či dal, alebo nedal má šancu prispieť svojho snahou robiť medicínu ešte lepšie.

PS.: Zatiaľ nie je čo oslavovať, treba začať upratovať !

Páčil sa Vám tento článok? Pridajte si blogera medzi obľúbených a my Vám pošleme email keď napíše ďalší článok
Pridaj k obľúbeným

Hlavné správy

DOMOV

Nemýľte sa, toto nie je vaše Slovensko, zaznelo Kotlebovi pod oknom

Na to, aby zlo víťazilo, stačí, aby dobrí ľudia nerobili nič, pripomenul prezident Andrej Kiska.

EKONOMIKA

Evku vybral Lajčák priamo, pred mesiacmi hovoril niečo iné

Minister sa bránil prieskumom, teraz priznáva, že žiadny nebol.

DOMOV

Prieskum: Most-Híd je na hranici zvoliteľnosti, predbehlo ho aj KDH

Vo voľbách by opäť zvíťazil Smer.


Už ste čítali?