/Po/zastavenie transformácie je len prvou lastovičkou !

Autor: Milan Mrázik | 8.11.2011 o 11:49 | (upravené 8.11.2011 o 11:55) Karma článku: 8,15 | Prečítané:  1363x

Sanitka RLP so zapnutým majákom dorazila ku kolabujúcemu pacientovi o 5 minút 12. Ešteže službu prevzal iný Ivan. Mohlo by sa zdať, že pozastavením transformácie nemocníc na a.s. je problém vyriešený. Opak je pravdou. Toto je len prvá pomoc k záchrane hroziaceho kolapsu a straty nemocníc zo systému verejného zdravotníctva.

 

Po nesprávnych pokusoch a nevydarených transfúziách v podobe Veriteľa Zajaca, a la Pasku Návratného a Pentliarikových grošov je potrebné začať s kauzálnou terapiou. Urgentne, s využitím všetkých dostupných metód diagnostiky, je najvyšší čas pátrať po zdroji krvácania.

Po postupných vykrádaniach nemocníc všetkými doterajšími vládami – privatizácia ziskových častí ako dialýza, biochémia, rtg, patológia, záchranky atď. „teda zlatých vajec“ verejného zdravotníctva je vhodné začať s terapiou na podklade dekontaminácie, jednoducho povedané očistou.

Preložené do zrozumiteľnej reči, je najvyšší čas prestať s vykrádaním verejných nemocníc. Štát sa musí začať správať zodpovedne a poctivo k majetku všetkých, teda ku zdraviu občanov, ku pacientovi, ktorý je v celom tomto systému najdôležitejší. Len ďalšie nalievanie financií nič nerieši.

Myslím, že sme na začiatku cesty, cesty odhaľovania nekalostí, cesty sprehľadňovania, jednoducho cesty k čistému financovaniu nemocníc.

Nemocnice sa musia začať generálne upratovať. Upratať treba v nevýhodných zmluvách, v plytvaní a tiež v neodbornosti a nečestnosti tých , ktorí nemocnice vedú vrátane vedenia rezortu.

Upratovanie nesmie obísť poisťovne. Tu by mal konečne rozhodovať faktor pravdy a skutočného ocenenia zdravotníckeho výkonu podľa diagnózy. Poisťovňa je len správcom verejných peňazí, ktoré získava z povinného poistenia fungujúceho na báze solidarity.

Je čas, aby boli dostatočne vypočuté odborné lekárske spoločnosti a ich názory boli aj rešpektované. Na prvé miesto musí byť daná odbornosť a zodpovednosť. Inak sa môže stať, že pacient, ktorý je po rokoch šafárenia na pokraji kolapsu neprežije. To nesmieme dopustiť.

Až keď bude poupratované, prostredie bude transparentné a prevádzka bude hospodárna potom môžeme, ak bude potrebné pristúpiť k dofinancovaniu a uvažovať o právnej forme.

Každý kto je súčasťou systému by mal začať sám od seba. Každý lekár či dal, alebo nedal má šancu prispieť svojho snahou robiť medicínu ešte lepšie.

PS.: Zatiaľ nie je čo oslavovať, treba začať upratovať !

Páčil sa Vám tento článok? Pridajte si blogera medzi obľúbených a my Vám pošleme email keď napíše ďalší článok
Pridaj k obľúbeným

Hlavné správy

DOMOV

Gašpar prikryl Kočnerovho vyšetrovateľa

Policajný prezident tvrdil, že požiadal prokurátora o správu, aby mohol proti vyšetrovateľovi zakročiť. Prokuratúra takú žiadosť nedostala.

KOMENTÁRE

Ficov zásadný prelom. Alebo ani nie

Sme na priesečníku, keď Ficov prospech a prospech krajiny, sa pretínajú.

SVET

Premiér Fico kráča iným smerom ako Visegrád

Slovensko začína v regióne viesť debatu o budúcnosti EÚ.


Už ste čítali?