Čo sa stane 1.12 ak lekári výpovede nestiahnu ...

Autor: Milan Mrázik | 11.11.2011 o 10:20 | Karma článku: 15,38 | Prečítané:  3490x

Výpovede lekárov sú podané, blíži sa deň konca výpovednej doby. Aj tí, ktorí výpovede nedali sa pridávajú odmietnutím práce nadčas z dôvodu naplnenia zákonom povoleného limitu. Čo to znamená ?

Ak do konca novembra nedôjde k dohode akákoľvek zdravotná ani akútna starostlivosť  nebude na Slovensku zabezpečená. Preložené do zrozumiteľnej reči – nebudú prijímaní pacienti k plánovaným operáciám. Hospitalizovaní pacienti zostanú bez lekára v nemocnici. Ak dôjde k havárii, zranených nebude mať kto ošetriť.

Bude ohrozené zdravie a životy všetkých ľudí. To je najhorší scenár.

Prečo je situácia takto vyhrocovaná ? Po rokoch manifestačných akcií nosením stužiek, darovaním krvi, hladoviek, pokusu o štrajk, ktorý súd zakázal ostali výpovede, ako jediná legitímna možnosť, aby bol hlas lekára vypočutý.

Aj napriek hrozbe ohrozenia životov ľudí minister stále nepristupuje k situácii zodpovedne. Premrhal čas na diskusiu od podania deklarácii o výpovediach do ich samotného podania. Stratil drahocenný čas cca 4 mesiacov. Po podaní výpovedí na prvom stretnutí bol jediný problém transformácia. Dofinancovanie zdravotníctva, dodržiavanie zákonníka práce a platy neboli žiadnym problémom. Teraz, keď situáciu čiastočne zobral do rúk prezident a transformáciu pozastavil, začal mať minister problém s platmi.

Má vôbec minister snahu korektne rokovať o dohode ?

Za 6 týždňov ani nevedel zrátať, koľko peňazí potrebuje na zvýšenie platov. Je nekorektné, aby lekár zarábal 8-13 Euro na hodinu ? Kde vziať peniaze ? Ročné prevádzkové náklady poisťovní sú cca 250 miliónov Euro. Ale náklady na nadčasy zostávajú neuhradené.

Navyše, kde sú peniaze z emisií, kde sú peniaze z predraženého mýta, kde sú peniaze z predražených diaľníc, kde sú peniaze z daňového riaditeľstva Košice, kde sú platinové sitká ? Myslím, že podiel potrebný na zvýšenie platov je len zlomkom z uvedeného.

A odkiaľ sa zoberú peniaze na zvýšenie platov poslancov, ústavných činiteľov, sudcov a predčasné voľby ?

Ak sa to hodí vieme urobiť z ústavy trhací kalendár a zmeniť ju. Ak ide o zdravie a životy občanov tak pán minister nie je schopný korektného dialógu. Radšej vsadil na čas a zastrašovanie, to je jeho plán B.

Náš protest je proti rozkrádaniu tohto štátu. A chceme iba to, aby sme boli platení podľa zákonníka práce. Naozaj chceme tak nesplniteľne veľa? Sme vlastne potrební ?

Páčil sa Vám tento článok? Pridajte si blogera medzi obľúbených a my Vám pošleme email keď napíše ďalší článok
Pridaj k obľúbeným

Hlavné správy

DOMOV

Gašpar prikryl Kočnerovho vyšetrovateľa

Policajný prezident tvrdil, že požiadal prokurátora o správu, aby mohol proti vyšetrovateľovi zakročiť. Prokuratúra takú žiadosť nedostala.

KOMENTÁRE

Ficov zásadný prelom. Alebo ani nie

Sme na priesečníku, keď Ficov prospech a prospech krajiny, sa pretínajú.

PRIMÁR

Opustení a nepripravení. Čo stresuje budúcich prvákov

Nápor z množstva zmien môže u čerstvého školáka vyvolať stres a fóbiu.


Už ste čítali?