Som lekár. Mám sa hanbiť za to čo viem a čo za to chcem ?

Autor: Milan Mrázik | 14.11.2011 o 9:30 | (upravené 14.11.2011 o 9:39) Karma článku: 17,23 | Prečítané:  7553x

Mám sa hanbiť za to, že viem zachrániť ľudský život, že viem počúvať trápenie pacienta, že viem prinavrátiť zdravie druhého, že pracujem pod RTG žiarením, že pracujem v infekčnom prostredí, že liečim, operujem a pri práci mi hrozí riziko nakazenia sa napr. AIDS, hepatitída B a iné, že pri operácii pracujem vo vynútenej polohe, že keď pôjdem do dôchodku budem mať 65, ale v skutočnosti podľa odrobených rokov 85 rokov. Mám sa hanbiť za to, že si denne v hlave a srdci odnášam domov osudy druhých.

Ak by som sa pozrel na ministrove výpočty priemernej mzdy, ktorú lekári chcú, z druhej strany, asi by sa mi otvoril nožík vo vrecku. Avšak každá minca má dve strany. Len pohľad na každú stranu mince dopomôže k pochopeniu podstaty. Poďme teda pozerať. Posúďte, kde je pravda.

Po roku 2013 budú na Slovensku najnižšie platy lekárov z okolitých krajín. Bude ich odchádzať viac ? Podľa OECD vo všetkých krajinách EU stúpa počet lekárov. Jedinou výnimkou je Slovensko. V ČR pracuje 2300 slovenských lekárov! Aký vývoj môžeme očakávať ?

Priemerná mzda vyšla ministrovi 3541 Euro mesačne. Aká priemerná ? Tarifný plat – základná mzda ? Služby ? Či oboje spolu ? Z ministrových vyjadrení to nevie nikto... Pritom vypočítať priemer vedia už deti na základnej škole.

Čo chceme ? 1,5 až 3 násobok priemernej mzdy / 760 Euro za rok 2010/ v NH. To je 1140 – 2280 Euro v hrubom mesačne ako tarifný plat ( mesačná norma hodín. Zdravotná starostlivosť musí byť zabezpečená 24 hodín denne, či je sviatok alebo piatok. To je ďalších cca 80 a 100 hodín mesačne. Každý mesiac odrobím vlastne 1,5 mesiaca. To je zhruba polovica tarifného platu. Dostávame sa na hodnoty 1710 – 3420 Euro – priemerná hrubá mzda lekára aj so službami. Je nekorektné, aby hodinová mzda lekára v hrubom podľa odpracovaných rokov a špecializácie bola 6,84 - 13,68 Euro ?

Pre porovnanie uvádzam hodinové mzdy vybraných kategórií v SR : Sudca 13,10 IT začiatočník 7-8 Hosteska 5-6 policajt 4,90 Dokladač tovaru v hypermarkete 3-4. Kam patrí lekár s hodinovou mzdou 4,70 Euro ?

Čo myslíte ? Správa sa korektne lekár, ktorý asi nevie počítať, ktorý nevie jednať, ktorý si neváži pacienta, ktorý zatiaľ len zastrašuje. Lekár, ktorý si neváži svojich kolegov. Lekár, ktorý chcel zničiť verejné zdravotníctvo. Lekár, ktorý už dávno v praxi pacienta opustil.

Lekár, ktorý asi ani nevedel, že sú aj nemocnice v správe VUC-čiek. Tie, ale neoddlžoval. Teraz si na ne spomenul a ide ich uplácať pod podmienkou, že zabezpečia zdravotnú starostlivosť aj po 1.12 . To je systémový krok ? Dokedy im sľubuje pomoc ? Veľmi krátkozraké – nemyslíte ?

A preto nehanbime sa za to čo vieme. Nehanbime sa za to čo chceme – za záchranu zdravotníctva. Ak si dnes nevybojujeme, to čo nám patrí, spoločnosť si nás nebude vážiť.

Kedysi mal lekár aj učiteľ dôstojné miesto. Kde je ich miesto dnes ?

Naozaj bude vláda čakať, až začnú pacienti zomierať, aby spoločnosť pochopila čo lekári znamenajú ? Naozaj začne vláda hľadať kompromis s lekármi až keď ...

Páčil sa Vám tento článok? Pridajte si blogera medzi obľúbených a my Vám pošleme email keď napíše ďalší článok
Pridaj k obľúbeným

Hlavné správy

DOMOV

Gašpar prikryl Kočnerovho vyšetrovateľa

Policajný prezident tvrdil, že požiadal prokurátora o správu, aby mohol proti vyšetrovateľovi zakročiť. Prokuratúra takú žiadosť nedostala.

KOMENTÁRE

Ficov zásadný prelom. Alebo ani nie

Sme na priesečníku, keď Ficov prospech a prospech krajiny, sa pretínajú.

PRIMÁR

Opustení a nepripravení. Čo stresuje budúcich prvákov

Nápor z množstva zmien môže u čerstvého školáka vyvolať stres a fóbiu.


Už ste čítali?