Som lekár. Môj návrh riešenia hroziaceho kolapsu 1.12.

Autor: Milan Mrázik | 15.11.2011 o 9:32 | (upravené 15.11.2011 o 11:52) Karma článku: 12,59 | Prečítané:  3203x

Pri dnešnom dátume nie je dôkežité prečo, ako a kedy vznikla akcia "zachráňme zdravotníctvo". Už nie je dôležité, že minister zbytočne stratil čas. Je načase skončiť "tour" po slovenských nemocniciach. Konečne je treba obojstranne si sadnú za stôl v Bratislave a nájsť spoločné riešenie hroziaceho kolapsu zdravotníctva na Slovensku. Karty sú dávno rozdané. Myslím, že to včera na stretnutí v Žiline pochopil už aj minister. Potenciálni pacienti nájdite a prejavte svoj názor a tým prispejte k hľadaniu kompromisu. Ak máte odvahu ? Ponúkam môj návrh riešenia :

1. Dodržiavanie zákonníka práce :

Je jasné, že zákonník práce sa nedodržuje. Príčiny sú v nedostatku personálu potrebného na odpracovanie daného počtu hodín práce. Nie je mysliteľné, aby lekár bol v práci nepretržite 32 hodín.

Otázka č. 1 : Súhlasíte s mojím tvrdením ? Ak nie prečo ?

Návrh riešenia : problém sa nedá vyriešiť z večera do rána. Istou cestou by bolo vytvorenie postupných krokov, povedzme v horizonte 1-2 rokov, k dosiahnutiu splnenia požiadavky. Teda zvýšenie počtu lekárov a myslím si, že aj sestier.

Otázka č. 2 : Súhlasíte s návrhom riešenia ? Ak nie navrhnite iný spôsob ?

2. Dofinancovanie zdravotníctva :

Pri súčasnom modele financovania, keď výkon v hodnote 100 Euro je platený poisťovňou len 70-timi Eurami, aj pri čistom hospodárení, nie je udržateľný bez automatickej tvorby dlhu.

Otázka č. 3 : Súhlasíte s mojím tvrdením ? Ak nie prečo ?

Návrh riešenia : je nutné vytvoriť systém platby za diagnózu „DRG“ a teda vytvoriť ocenenie výkonu zahrňujúce skutočné náklady. Aby sme vedeli čo a koľko stojí.

Otázka č. 4 : Súhlasíte s návrhom riešenia ? Ak nie navrhnite iný spôsob ?

Podotýkam ani tento bod sa nedá vyriešiť z večera do rána. Potrebujeme 1 rok na ocenenie výkonov a zavedenie systému DRG do praxe – potom budeme vedieť koľko zdravotná starostlivosť na Slovensku stojí.

3. Zastavenie transformácie nemocníc na a.s.

Tento bod je čiastočne splnený riešením prezidenta, ktorý transformáciu pozastavil.

Návrh doriešenia : dôležitý je bod 1, ale hlavne bod 2 – čiže transformácia zdravotného systému. Horizont 1 rok – čas je, ale potrebné využiť v širokej odbornej diskusii čo najlepšie s cieľom – vytvorenia fungujúceho verejného zdravotníctva s reálnou platbou za výkon a najvhodnejšou právnou formou nemocníc na čele so zodpovedným a stíhateľným vedením.

Otázka č. 5 : Súhlasíte s návrhom doriešenia ? Ak nie navrhnite iný spôsob ?

Napadá ma, že po stanovení cien výkonov, so zarátaním skutočných nákladov dospejeme k objemu financií potrebných v zdravotníctve, ktorý bude aj po očistení od krádeží asi vyšší ako je teraz. Lenže ekonomika je taká aká je.

Návrh riešenia : využime čas cca 1 roka ( potrebný k vypracovaniu DRG systému platby ) na diskusiu. Je možné, že asi bude potrebné uvažovať o určitom kombinovanom financovaní. Čiže komerčné pripoistenie. V praxi určité percento napr 80-90 % z povinných zdravotných odvodov a zvyšok cash event komerčné pripoistenie. Problém na zamyslenie - nemyslíte ?

Otázka č. 6 : Súhlasíte s mojou úvahou riešenia ? Ak nie navrhnite iné riešenie ?

4. Platy.

Návrh 1,5 – 3 násobok priemernej mzdy. Riziko ďalšieho odchodu lekárov by naše zdravotníctvo po roku 2013 ohrozil podobne ako výpovede dnes. Navýšenie platov nie je možné zrealizovať hneď. Urobme kompromis. Postupne navyšovaním v priebehu roku 2012 do výšky 40-50 % celkového navýšenia. Od 2013 roku navýšenie do výšky daného návrhu.

Nebolo by seriozne len naťahovať ruky, ale skúsim ponúknuť možnosti riešenia. Po prvé zastaviť rozkrádanie. Či už cez vylievanie zisku cez zdravotné poisťovne alebo priamo na našich pracoviskách /nevýhodné zmluvy/ ? Európa sa zmieta vo finančních a ekonomických ťažkostiach. Prečo ? Lebo banky požičiavali viac ako mali. Kto ich zachraňuje pospolitý ľud. Ale zisky bankám rastú. Zdaňme ich viac ? Armáda – zrušme upratovaciu firmu v Armáde. Potrebujeme lietadlá, obrnené transportéry atď. Minister už vie, kde je 100 mil Euro – v liekoch ?

Otázka č.  7. : Súhlasíte s návrhom riešenia ? Ak nie navrhnite iný spôsob ?

K voľnej diskusi ponukám : Ako sa vysporiadame so starostlivosťou neprispôsobivých Rómov, osôb vo výkone trestu, bezdomovcov, časti nezamestnaných ? Ide o nie malú skupinu obyvateľstva. Ich zdravotná starostlivosť je platená z odvodov a daní tých ,ktorí poctivo pracujú. Zbaviť ich práva na zdravie nemôžeme. Ako ďalej ?

Otázka č. 8 : Neviem ako tento problém riešiť ? Vy áno ?

Myslím, že už nastal čas stiahnúť sa z medií, sadnúť za stôl a obojstranne prejaviť dobrú vôľu pri hľadaní kompromisu. Na ťahu je vláda a výbor LOZ-u, aby našli spoločný kompromis, ktorý bude dobrým odkazom pre pacienta. Nastal čas dohodnúť memorandum, ktoré bude záväzné aj pre budúcu vládu. Veď vláda má byť pre občanov – nie naopak.

PS.: Ak máte chuť prejavte svoj názor, prezentujte odpovede a Vaše riešenia v diskusii. Možno si ju zodpovední prečítajú. Ja si ju prečítam.

Páčil sa Vám tento článok? Pridajte si blogera medzi obľúbených a my Vám pošleme email keď napíše ďalší článok
Pridaj k obľúbeným

Hlavné správy

AUTORSKÁ STRANA PETRA SCHUTZA

Cirkus Sputnik a vakcinační podvodníci (týždeň podľa Schutza)

Zodpovednosť za najnižšiu zaočkovanosť seniorov v EÚ by nemala byť len politická.


Už ste čítali?