Som lekár. Mám vedome porušovať zákon, aby som mohol liečiť ?

Autor: Milan Mrázik | 21.11.2011 o 8:45 | Karma článku: 13,87 | Prečítané:  3222x

Po 22 rokoch prehliadania lekárov, sestier a pacientov toho máme plné zuby. Je mi jedno či nás prehliadal Zajac, Valentovič, Raši alebo Uhliarik. Každý kopal iba za svojich. Ale tými jeho nikdy neboli ani pacient ani lekár ani sestra. Nikto z menovaných skupín nemal v zdravotnom systéme svoje dôstojné miesto. Vždy sme boli len obeťou obchodovania na náš účet. Som účastníkom prvého protestu po 22 rokoch za dodržiavanie zákona.

22 rokov sa premrhalo bez akéhokoľvek systémového riešenia. Kde sa vzali, tu sa vzali slovenskí lekári a začali sa hrdo byť ako prví za komplexné riešenie systému zdravotníctva. Čiže začali bojovať za to, čo mali robiť všetky vlády doteraz. Začali bojovať za občana.

Aj laikovi musí byť jasné, že v zdravotníctve sa nedodržuje zákonník práce. Štátna moc lekárov vo výpovedi označila za vydieračov.

Nedodržiavanie ZP verejne priznal aj minister Uhliarik – predstaviteľ štátnej moci. Jeho riešenie je príkaz na dodržiavanie zákonníka práce od 1.1.2012 – teda ihneď. Je to možné ?

ZP sa v zdravotníctve dodržať nedá. To je nevyvrátiteľný fakt. My navrhujeme prechodnú dobu 2 rokov na vytvorenie podmienok, aby ZP bol dodržiavaný. Myslím si, že na trhu nie je dostatok lekárov, ktorými by sa dali doplniť personálne počty v nemocniciach. Obzvlášť pri zachovaní súčasného odmeňovania. Riešenie je v zlatej strednej ceste. Asi bude nutné v širokej diskusi zvážiť eventuálne aj zmeny ZP.

22 rokov od nežnej revolúcie sme súčasťou mocenského boja a arogancie moci, ktorá sa otočila k občanovi chrbátom. V 1989 roku došlo k prelomu a víťazstvu občanov nad vtedajšou vládnou mocou. Smerovanie vývoja bolo jasné – demokracia a právny štát.

Opak je pravdou. Demokracia a právny štát sú u nás stále len ilúziou.

Žijeme v štáte, kde ak je to výhodné, vieme urobiť zo základného  zákona, teda "ˇUstavy SR", trhací kalendár. Len tak zmeníme hierarchiu moci.

Žijeme v štáte, kde predstaviteľ moci verejne vyhlási, že sa nedodržuje zákonník práce. A nič sa nedeje. Ani u nás, ani v EU. Akurát lekári, ktorí sú nútení zákon porušovať a ozvali sa, sú vydierači.

Môže byť vydierač ten, ktorý sa dožaduje dodržiavania zákona, aby mohol pracovať ?

Po 22 rokoch naše vlády naďalej prehliadajú občanov. Je mi jedno či nás prehliadal Mečiar, Fico, Dzurinda alebo Radičová. Každý kopal iba za svojich. Ale tými jeho nikdy neboli občania SR. Občania sú naďalej obeťou obchodovania na ich vlastný účet. Som účastníkom prvého protestu od nežnej revolúcie za dodržiavanie zákona – za naplnenie právneho štátu.

PS.: Ťažko je byť vládou, ktorej uvoľnenie finančných prostriedkov pre občana podmieňuje akcionár splnením jeho biznis plánu.


Páčil sa Vám tento článok? Pridajte si blogera medzi obľúbených a my Vám pošleme email keď napíše ďalší článok
Pridaj k obľúbeným

Hlavné správy

DOMOV

Nemýľte sa, toto nie je vaše Slovensko, zaznelo Kotlebovi pod oknom

Na to, aby zlo víťazilo, stačí, aby dobrí ľudia nerobili nič, pripomenul prezident Andrej Kiska.

EKONOMIKA

Evku vybral Lajčák priamo, pred mesiacmi hovoril niečo iné

Minister sa bránil prieskumom, teraz priznáva, že žiadny nebol.

TECH

Odhalili tajomstvo starovekej antikoncepcie. Skutočne fungovala

Rastlinné zložky zabránia počatiu.


Už ste čítali?