Zakážme štrajk lekárom nech držia hubu.

Autor: Milan Mrázik | 4.1.2012 o 11:35 | Karma článku: 13,10 | Prečítané:  2873x

Zákaz štrajku považujem za úbohosť vlády a porušovanie ľudských práv. Namiesto skutočného riešenia ideme z lekárov urobiť nepriateľov spoločnosti a vydieračov, ktorí ale môžu pracovať len s vedomím porušovania zákonníka práce.

Právo na štrajk je už dnes obmedzené pre určité kategórie ako sudcovia, ozbrojené sily a hasiči. Každá z menovaných skupín má buď nedotknuteľné právo na automatické zvyšovanie platov alebo po odslúžení pár rokov právo na doživotný výsluhový dôchodok.

Z tohto pohľadu sa mi zdá zákaz štrajku zdravotníckym pracovníkom ako diskriminačné opatrenie. Lekár odpracuje mesačne, okrem štandardného pracovného času, v priemere 5 služieb. Dve veľké cez víkend a tri malé cez pracovné dni. Za mesiac je to spolu 272,5 hodín. A takto každý rok odpracuje 1,5 roka.

Priemerne mesačne lekár odrobí 80-100 hodín nadčasov. To predstavuje 960-1200 hodín ročne. Podľa zákonníka práce § 97 môže byť zamestnancovi nariadená práca nadčas v kalendárnom roku maximálne 150 hodín. Sú súhlasom zamestnanca, ten môže odpracovať maximálne 400 hodín práce nadčas v kalendárnom roku.

Vzhľadom k faktu, že práca lekára je riziková, ten na základe § 97 ZP nemusí odpracovať ani len 1 hodinu nadčasu.

U nás má demokracia zvláštny význam. Ak sa niekto ozve treba ho silou a pod hrozbou trestnoprávnej dohry donútiť pracovať. A vôbec nie je dôležité či sa ozýva právom a či sú porušované jeho práva.

Vláda by mala naopak rozmýšľať ako zdravotníkov na Slovensku udržať. Nie však silou, ale podmienkami práce. Lekársky stav starne a pri pokračovaní súčasného vývoja v blízkej dobe prirodzene skolabuje. Čerstvo skončení lekári odchádzajú do zahraničia. Prečo asi ...

Je výhodnejšie zaplatiť z našich daní 300 ukrajinských lekárov aj so vzdelávaním ? Lepším riešením by bolo udržať tu našich lekárov...

Vláda by mala skôr rozmýšľať nad zákonom, ktorý by trestal nehospodárne nakladanie s majetkom štátu. Teda s majetkom všetkých občanov, ktorí poctivo platia dane. Namiesto toho štát zatvára oči pri plytvaní a predražených obchodoch v nemocniciach. Vlastne nie len v nemocniciach, ale aj na ministerstvách.

Páčil sa Vám tento článok? Pridajte si blogera medzi obľúbených a my Vám pošleme email keď napíše ďalší článok
Pridaj k obľúbeným

Hlavné správy

DOMOV

Nemýľte sa, toto nie je vaše Slovensko, zaznelo Kotlebovi pod oknom

Na to, aby zlo víťazilo, stačí, aby dobrí ľudia nerobili nič, pripomenul prezident Andrej Kiska.

EKONOMIKA

Evku vybral Lajčák priamo, pred mesiacmi hovoril niečo iné

Minister sa bránil prieskumom, teraz priznáva, že žiadny nebol.

DOMOV

Prieskum: Most-Híd je na hranici zvoliteľnosti, predbehlo ho aj KDH

Vo voľbách by opäť zvíťazil Smer.


Už ste čítali?