Uhliarikova vendeta: Pozvánka pre 300 ukrajinských lekárov

Autor: Milan Mrázik | 11.1.2012 o 10:27 | Karma článku: 10,97 | Prečítané:  2417x

V slovenskom zdravotníctve chýbajú lekári. Minister zdravotníctva Uhliarik chce tento problém vyriešiť zamestnaním 300 lekárov z Ukrajiny. Ešte nedávno tvrdil, že nemá peniaze na platy našich lekárov a dnes presadzuje drahé a neudržateľné riešenie.

Stav verejného zdravotníctva na Slovensku je nelichotivý. V súvislosti so zverejnením Gorily sa ani niet čomu čudovať.

Každoročne odchádza množstvo slovenských lekárov pracovať do zahraničia, kde je o nich záujem. Škoda, že sa k nim pravicoví a ľavicoví politici správajú macošsky. A tým aj k občanovi, potenciálnemu pacientovi.

Na konci minulého roka sa vláda, ktorá samu seba označuje za zodpovednú, zásadne postavila proti požiadavkám lekárov. Nedokázala rokovať, len zastrašovala neexistujúcim plánom B. Nesprávala sa ako vláda zodpovedná, ale invalidná, pretože dlho odmietala lekárske požiadavky. Jej najväčším problémom bolo zvyšovanie platov.

Čo zásadné sa zmenilo, keď zrazu máme peniaze na kúpu ukrajinských lekárov? To vie asi len minister Uhliarik. Háčik je v tom, že lekári sem neprídu len pracovať. Slovenskí daňoví poplatníci im zaplatia aj vzdelávanie a dosiahnutie špecializačných atestácií. Na Slovenskej zdravotníckej univerzite sa budú musieť zvýšiť kapacity školiteľov. Vytvoríme podmienky, aby sa tu dobre cítili. Čo však politici urobia pre slovenských lekárov a pacientov?

Vraj nás to bude stáť asi 1,5milióna eur. To je na hlavu 5000 eur. Pripomínam, že ich zamestnáme a musia dostať aj plat. Slovenských občanov to teda bude stáť omnoho viac. Po dosiahnutí atestácií je minimálna pravdepodobnosť, že ostanú pracovať na Slovensku. Inak povedané, my Ukrajincov vyškolíme, zaplatíme im atestácie a pripravíme ich na odchod do zahraničia za ešte lepšími platmi. Z hľadiska perspektívy slovenského zdravotníctva a návratnosti investície je to krok nielen vedľa, ale rovno do priepasti.

Slovensko má naozaj málo lekárov. Dôsledkom je fakt, že v nemocniciach sa porušuje zákonník práce, a preto naozaj potrebujeme 300 lekárov. Prečo však kupujeme lekárov zo zahraničia? Každý rok na Slovensku skončí štúdium medicíny cca 400 lekárov. Väčšina z nich odchádza pracovať do zahraničia. A práve títo lekári v systéme chýbajú. Práve oni musia mať motiváciu, aby ostali pracovať doma na Slovensku.

Minister Uhliarik dal najavo, aký má vzťah k slovenským lekárom a pacientom. Prinajlepšom nežičlivý...

Kúpa lekárov tohto typu je rovnako hlúpa, ako sú podpory a daňové úľavy pre Samsung a podobných kvázi investorov. Sú to vyhodené peniaze daňových poplatníkov.

Manévre okolo ukrajinských lekárov mi pripadajú ako Uhliarikova vendeta proti slovenským lekárom. A vlastne aj proti pacientom...

Páčil sa Vám tento článok? Pridajte si blogera medzi obľúbených a my Vám pošleme email keď napíše ďalší článok
Pridaj k obľúbeným

Hlavné správy

DOMOV

Nemýľte sa, toto nie je vaše Slovensko, zaznelo Kotlebovi pod oknom

Na to, aby zlo víťazilo, stačí, aby dobrí ľudia nerobili nič, pripomenul prezident Andrej Kiska.

EKONOMIKA

Evku vybral Lajčák priamo, pred mesiacmi hovoril niečo iné

Minister sa bránil prieskumom, teraz priznáva, že žiadny nebol.

DOMOV

Prieskum: Most-Híd je na hranici zvoliteľnosti, predbehlo ho aj KDH

Vo voľbách by opäť zvíťazil Smer.


Už ste čítali?