Ako funguje bezplatné zdravotníctvo?

Autor: Milan Mrázik | 7.2.2012 o 10:41 | Karma článku: 16,83 | Prečítané:  3041x

Vonku mrzne. Je okolo siedmej večer a do čakárne na úrazovke naraz prichádzajú štyria pacienti. Urastený, asi 50-ročný pán, volajme ho Rudo Sústružník. Ďalej mladá pani, asi mamička, volajme ju Anička Mamičkovská. Súbežne s nimi 2 sanitky rýchlej lekárskej pomoci (RLP) privážajú známeho povaľača, volajme ho Lojzo Podmostný. Druhá sanitka priviezla rozčúleného Fera Prácesaštítiaceho. Títo dvaja sú evidentne pod vplyvom...

 

Zdá sa, že všetci majú podobné poranenia. Rudo sa v práci pri prenášaní železných profilov potkol a spadol na zápästie. Anička, ktorá sa stará o dve malé deti, rýchlo bežala z kuchyne do detskej izby, odkiaľ vychádzal plač a pritom si podvrtla členok. Lojzo je starý známy. Mestskí policajti ho pravidelne nachádzajú spitého v meste a s omrzlinami privážajú do nemocnice sanitkou RLP. Fero si pred dvomi dňami dal do nosa čučo a v takomto stave sa vybral potajomky do susedovej záhrady na drevo. Samozrejme spadol. Dnes ho začala strašne bolieť pravá ruka. Čučo už bolesť neutíši, tak sa nechal priviesť sanitkou.

Všetci prišli naraz. Ani jeden netrpí krvácaním a nie je v bezprostrednom ohrození života. Koho vyšetriť ako prvého?

Otváram dvere ambulancie. Lojzo je rád, že je v teple a neponáhľa sa. Kým sa stihnú ozvať Rudo a Anička, už je pri dverách Fero, nahlas skuvíňa, akoby zomieral. Nemôže vraj čakať, aj keď úraz utrpel pred dvoma dňami.

Poradie je na mne. Charakter poranení je podobný a nie je ohrozený nikoho život, preto určujem takéto poradie: Anička, Rudo, Fero a nakoniec Lojzo. Všetci sú ošetrení, dostali rovnaké sadrové obväzy. Bežná klasika na úrazovke.

Tu sa zastavím. Všetci majú nárok na bezplatné ošetrenie, ktoré preplatí zdravotná poisťovňa. Tá má peniaze zo zákonných odvodov občanov, ktorí pracujú. Čiže zdravotná starostlivosť bezplatná nie je. Platíme si ju vo forme odvodov sami. Poisťovňa len naše peniaze spravuje.

Bezplatná starostlivosť bola poskytnutá len Lojzovi a Ferovi. Prečo ? Nuž, oni štátu nič nepriniesli. Pracovať im ani len nezíde na um. A zaplatili im ju Rudo a Anička. Všetci však dostali rovnaké ošetrenie. Štát sa na tento neporiadok a nespravodlivosť len mlčky prizerá a ticho toleruje to, čo má sám riešiť. (Pozor, Lojzo a Fero nie sú nezamestnaní, ktorí by chceli pracovať. Oni sa práci zámerne vyhýbajú.)

Je takáto bezplatná starostlivosť správna ? Aj Lojzo a Fero majú byť ošetrení. Mali by však dostať to isté a rovnako rýchlo ako Rudo a Anička ?

Takýto zdravotný systém je akože bezplatný, ale isto nie je spravodlivý. To by muselo vedenie rezortu zdravotníctva a poisťovne začať robiť poriadok. Nie však rušením oddelení a nemocníc s cieľom ich predaja gorilám, ale s ohľadom na zodpovednosť za pacienta.

Nadštandardná starostlivosť bola poskytnutá Lojzovi a Ferovi aj s neindikovaným prevozom sanitkou RLP. Čo na to hovorí poisťovňa? Nič. Ticho jej to vyhovuje. Stačí pozrieť na jej prepojenosť s predstaviteľmi zvieracej ríše reprezentovanej gorilami. Kde je odbornosť a kontrola oprávnenosti prevozu RLP zo strany správcu našich zdravotných odvodov ?

Takýto systém bezplatne-platenej zdravotnej starostlivosti je nespravodlivý k zodpovedným. Zavedením poriadku a odbornosti s odvahou robiť zmeny sa dá predísť absurdnému rušeniu nemocníc.

Páčil sa Vám tento článok? Pridajte si blogera medzi obľúbených a my Vám pošleme email keď napíše ďalší článok
Pridaj k obľúbeným

Hlavné správy

DOMOV

Gašpar prikryl Kočnerovho vyšetrovateľa

Policajný prezident tvrdil, že požiadal prokurátora o správu, aby mohol proti vyšetrovateľovi zakročiť. Prokuratúra takú žiadosť nedostala.

KOMENTÁRE

Ficov zásadný prelom. Alebo ani nie

Sme na priesečníku, keď Ficov prospech a prospech krajiny, sa pretínajú.

SVET

Premiér Fico kráča iným smerom ako Visegrád

Slovensko začína v regióne viesť debatu o budúcnosti EÚ.


Už ste čítali?