Ministerstvo zdravotníctva - člen skupiny Penta

Autor: Milan Mrázik | 10.2.2012 o 9:23 | (upravené 10.2.2012 o 9:28) Karma článku: 17,56 | Prečítané:  8988x

Prečo je na mieste prísť v sobotu vyjadriť nedôveru Dôvere? Pretože minister Uhliarik dovolil Pente ovládnuť slovenské zdravotníctvo. Kým jeho stranícky kolega Lišic gorily naháňa, on s nimi uzatvára pochybné pakty.

 

Ministerstvo zdravotníctva je formálne súčasťou vlády SR, ale v skutočnosti je spolu so Všeobecnou zdravotnou poisťovňou (VšZP) a Úradom pre dohľad nad zdravotnou starostlivosťou vysunutým pracoviskom Penty. Na mieste sú otázky: Kto rozhoduje o verejnom zdravotnom systéme? Vláda, alebo Penta prostredníctvom vlády?

Zdravotnú starostlivosť zo zákona musí zabezpečovať zdravotná poisťovňa. Tá ju zabezpečuje prostredníctvom poskytovateľov, ktorými sú nemocnice a ambulantná sféra. Nemocnice aj ambulancie sú v nevýhodnom postavení čakateľov na milosť poisťovne. Nad poisťovňou je ministerstvo zdravotníctva. Úplne nad všetkými je nedotknuteľný Úrad pre dohľad nad zdravotnou starostlivosťou. Kto tieto inštitúcie predstavuje a riadi?

Všeobecná zdravotná poisťovňa:

Riaditeľ MUDr. Marián Faktor – predtým pôsobil ako krajský riaditeľ poisťovne Dôvera, ktorá patrí Pente. Jeho brat Pavol Faktor je poradcom Pavla Hrušovského a zároveň expertom na špeciálne operácie pri financovaní KDH. Zaujímavé prepojenie síl medzi nebom a zemou.

Martin Kultan – bez formálnej funkcie s úlohou kontrolovať proces uzatvárania zmlúv medzi VšZP a poskytovateľmi. Mimochodom, je to bývalý člen predstavenstva Penty.

Ministerstvo zdravotníctva SR:

Michaela Gajdošová - riaditeľka sekcie farmácie a liekovej politiky. Zároveň je predsedníčkou kategorizačnej komisie, ktorá rozhoduje o liekoch na trhu: aké lieky, za akú cenu a s akým doplatkom. Lieková politika a nadpreskripcia spôsobujú najväčšie straty v systéme. V minulosti pracovala ako manažérka pre liekovú politiku v Dôvere.

Peter Kažík – riaditeľ odboru informatiky. Zodpovedný za systém eHealth, ktorý by mohol uvniesť do slovenského zdravotníctva viac transparentnosti. Kde to teda viazne? Možno v minulosti, ktorá Kažíka spája s firmami patriacimi do skupiny Penta.

Úrad pre dohľad nad zdravotnou starostlivosťou:

Predseda MUDr. Ján Gajdoš – vykonáva dohľad nad celým systémom poskytovateľov zdravotnej starostlivosti s právomocou rozhodovať o licenciách a existencii zdravotných poisťovní. Pred vymenovaním pracoval v Pente. V súdnom spore Dôvera vs. Slovenská republika vystupuje ako svedok proti štátu. Dnes by mal byť arbitrom Slovenska, ale v rukách Penty.

Vo svetle týchto okolností je asi zbytočné špekulovať nad tým, čo bráni ministrovi Uhliarikovi zverejniť konflikt záujmov na webovej stránke.

Uvedené fakty sú verejným tajomstvom. Jasne hovoria o tom, kto ovláda naše zdravotníctvo. Veľa by o tom vedeli rozprávať v Mammacentre Sv. Alžbety, ktoré dostalo výhodnú zmluvu až po vstupe do siete zariadení Procare. Výnimkou nie je ani sieť lekární Dr. Max pod záštitou Mirakl a.s. s previazanosťou na... Zvyšok si každý domyslí sám.

A nikto sa asi nebude čudovať, prečo v sobotu pred centrálou Penty ľudia vyjadria nedôveru Dôvere...

 

 

Páčil sa Vám tento článok? Pridajte si blogera medzi obľúbených a my Vám pošleme email keď napíše ďalší článok
Pridaj k obľúbeným

Hlavné správy

DOMOV

Nemýľte sa, toto nie je vaše Slovensko, zaznelo Kotlebovi pod oknom

Na to, aby zlo víťazilo, stačí, aby dobrí ľudia nerobili nič, pripomenul prezident Andrej Kiska.

EKONOMIKA

Evku vybral Lajčák priamo, pred mesiacmi hovoril niečo iné

Minister sa bránil prieskumom, teraz priznáva, že žiadny nebol.

DOMOV

Prieskum: Most-Híd je na hranici zvoliteľnosti, predbehlo ho aj KDH

Vo voľbách by opäť zvíťazil Smer.


Už ste čítali?