Ministerstvo zdravotníctva - člen skupiny Penta

Autor: Milan Mrázik | 10.2.2012 o 9:23 | (upravené 10.2.2012 o 9:28) Karma článku: 17,56 | Prečítané:  9179x

Prečo je na mieste prísť v sobotu vyjadriť nedôveru Dôvere? Pretože minister Uhliarik dovolil Pente ovládnuť slovenské zdravotníctvo. Kým jeho stranícky kolega Lišic gorily naháňa, on s nimi uzatvára pochybné pakty.

 

Ministerstvo zdravotníctva je formálne súčasťou vlády SR, ale v skutočnosti je spolu so Všeobecnou zdravotnou poisťovňou (VšZP) a Úradom pre dohľad nad zdravotnou starostlivosťou vysunutým pracoviskom Penty. Na mieste sú otázky: Kto rozhoduje o verejnom zdravotnom systéme? Vláda, alebo Penta prostredníctvom vlády?

Zdravotnú starostlivosť zo zákona musí zabezpečovať zdravotná poisťovňa. Tá ju zabezpečuje prostredníctvom poskytovateľov, ktorými sú nemocnice a ambulantná sféra. Nemocnice aj ambulancie sú v nevýhodnom postavení čakateľov na milosť poisťovne. Nad poisťovňou je ministerstvo zdravotníctva. Úplne nad všetkými je nedotknuteľný Úrad pre dohľad nad zdravotnou starostlivosťou. Kto tieto inštitúcie predstavuje a riadi?

Všeobecná zdravotná poisťovňa:

Riaditeľ MUDr. Marián Faktor – predtým pôsobil ako krajský riaditeľ poisťovne Dôvera, ktorá patrí Pente. Jeho brat Pavol Faktor je poradcom Pavla Hrušovského a zároveň expertom na špeciálne operácie pri financovaní KDH. Zaujímavé prepojenie síl medzi nebom a zemou.

Martin Kultan – bez formálnej funkcie s úlohou kontrolovať proces uzatvárania zmlúv medzi VšZP a poskytovateľmi. Mimochodom, je to bývalý člen predstavenstva Penty.

Ministerstvo zdravotníctva SR:

Michaela Gajdošová - riaditeľka sekcie farmácie a liekovej politiky. Zároveň je predsedníčkou kategorizačnej komisie, ktorá rozhoduje o liekoch na trhu: aké lieky, za akú cenu a s akým doplatkom. Lieková politika a nadpreskripcia spôsobujú najväčšie straty v systéme. V minulosti pracovala ako manažérka pre liekovú politiku v Dôvere.

Peter Kažík – riaditeľ odboru informatiky. Zodpovedný za systém eHealth, ktorý by mohol uvniesť do slovenského zdravotníctva viac transparentnosti. Kde to teda viazne? Možno v minulosti, ktorá Kažíka spája s firmami patriacimi do skupiny Penta.

Úrad pre dohľad nad zdravotnou starostlivosťou:

Predseda MUDr. Ján Gajdoš – vykonáva dohľad nad celým systémom poskytovateľov zdravotnej starostlivosti s právomocou rozhodovať o licenciách a existencii zdravotných poisťovní. Pred vymenovaním pracoval v Pente. V súdnom spore Dôvera vs. Slovenská republika vystupuje ako svedok proti štátu. Dnes by mal byť arbitrom Slovenska, ale v rukách Penty.

Vo svetle týchto okolností je asi zbytočné špekulovať nad tým, čo bráni ministrovi Uhliarikovi zverejniť konflikt záujmov na webovej stránke.

Uvedené fakty sú verejným tajomstvom. Jasne hovoria o tom, kto ovláda naše zdravotníctvo. Veľa by o tom vedeli rozprávať v Mammacentre Sv. Alžbety, ktoré dostalo výhodnú zmluvu až po vstupe do siete zariadení Procare. Výnimkou nie je ani sieť lekární Dr. Max pod záštitou Mirakl a.s. s previazanosťou na... Zvyšok si každý domyslí sám.

A nikto sa asi nebude čudovať, prečo v sobotu pred centrálou Penty ľudia vyjadria nedôveru Dôvere...

 

 

Páčil sa Vám tento článok? Pridajte si blogera medzi obľúbených a my Vám pošleme email keď napíše ďalší článok
Pridaj k obľúbeným

Hlavné správy

AUTORSKÁ STRANA PETRA SCHUTZA

Cirkus Sputnik a vakcinační podvodníci (týždeň podľa Schutza)

Zodpovednosť za najnižšiu zaočkovanosť seniorov v EÚ by nemala byť len politická.


Už ste čítali?