Soudruzi v SDKÚ asi někde udělali chybu

Autor: Milan Mrázik | 20.2.2012 o 8:45 | Karma článku: 13,59 | Prečítané:  1952x

Sobotné rokovanie Ústrednej rady SDKÚ bolo festivalom neschopnosti sebareflexie a pokriveného vnímania reality v podaní Mikuláša Dzurindu a Ivana Mikloša.

 

Ivan Mikloš: Slovensko je podľa neho krajinou s najvyšším hospodárskym rastom v EÚ. Dokonca sa naša životná úroveň údajne priblížila až k 91 % úrovne v Českej republike. Neskutočné čísla. Ďaleko za nami sú aj Maďari.

Podľa Miklošových čísiel by sa mohlo zadať, že žijeme v raji. Opak je pravdou. Štatistika a realita sú dve rozdielne veci. Občania sami dobre vedia, že sa im žije z roka na rok ťažie.

Ako široko ďaleko najreformnejšia politická strana sa SDKÚ pustila do reformy daňovej správy. Zo 102 daňových úradov urobili 8 mega podnikov, ktoré, však už vyše mesiaca nefungujú. Ak je výsledkom reformy ochromenie daňovej správy, mal by to byť dôvod na odstúpenie ministra financií Mikloša, nie na bezduchú samochválu.

V Miklošovom prejave chýbali údaje o stave výberu DPH na úrovni 57 % zo 100 možných. V Českej republike je to nad 70 %. Podobne aj v Maďarsku. Nepochybne by daňovej správe prospelo, keby namiesto politických nominácií mali kontrolóri kvalitnejšie školenia, výkonnejšiu výpočtovú techniku a menej politických zadaní, koho kontrolovať môžu a koho nie...

Výber daní a jeho efektívnosť sú dôležitými indikátormi kvality fungovania štátu. Slovensko toho času nemá ani len výber, nie to ešte aj efektívny. Bolo by teda na mieste začať so zlepšovaním efektivity výberu daní a až potom je vhodné uvažovať o zmenách v ich sadzbách.

Mikuláš Dzurinda: Ako obvykle, oháňal sa čestnosťou a zodpovednosťou. Krásne a vtipné zároveň je jeho vyhlásenie, že príjme akýkoľvek volebný výsledok. Nuž, a čo iné by asi tak mohol urobiť?! A keby ho neprijal, vari by sa nám pán expremiér hodil o zem? Dzurinda opäť raz ukázal, že je majstrom prázdnych slov.

Zaujímavé je, že ani Dzurinda, ani Mikloš nespomenuli svoje pôsobenie v Gorile, kde –ako sa zdá - zaznamenali najväčší výber aj efektivitu...

 

Zhodnotenie: Z pohľadu životnej úrovne bežných ľudí je prínos pôsobenia Dzurindu a Mikloša nulový.

Z pohľadu Dzurindu a Mikloša sú ich tvrdenia pravdivé. Životná úroveň politikov sa isto výrazne zvýšila.

Záver: Soudruzi v SDKÚ asi fakt někde udělali chybu...

Páčil sa Vám tento článok? Pridajte si blogera medzi obľúbených a my Vám pošleme email keď napíše ďalší článok
Pridaj k obľúbeným

Hlavné správy

DOMOV

Nemýľte sa, toto nie je vaše Slovensko, zaznelo Kotlebovi pod oknom

Na to, aby zlo víťazilo, stačí, aby dobrí ľudia nerobili nič, pripomenul prezident Andrej Kiska.

EKONOMIKA

Evku vybral Lajčák priamo, pred mesiacmi hovoril niečo iné

Minister sa bránil prieskumom, teraz priznáva, že žiadny nebol.

TECH

Odhalili tajomstvo starovekej antikoncepcie. Skutočne fungovala

Rastlinné zložky zabránia počatiu.


Už ste čítali?