Soudruzi v SDKÚ asi někde udělali chybu

Autor: Milan Mrázik | 20.2.2012 o 8:45 | Karma článku: 13,59 | Prečítané:  1953x

Sobotné rokovanie Ústrednej rady SDKÚ bolo festivalom neschopnosti sebareflexie a pokriveného vnímania reality v podaní Mikuláša Dzurindu a Ivana Mikloša.

 

Ivan Mikloš: Slovensko je podľa neho krajinou s najvyšším hospodárskym rastom v EÚ. Dokonca sa naša životná úroveň údajne priblížila až k 91 % úrovne v Českej republike. Neskutočné čísla. Ďaleko za nami sú aj Maďari.

Podľa Miklošových čísiel by sa mohlo zadať, že žijeme v raji. Opak je pravdou. Štatistika a realita sú dve rozdielne veci. Občania sami dobre vedia, že sa im žije z roka na rok ťažie.

Ako široko ďaleko najreformnejšia politická strana sa SDKÚ pustila do reformy daňovej správy. Zo 102 daňových úradov urobili 8 mega podnikov, ktoré, však už vyše mesiaca nefungujú. Ak je výsledkom reformy ochromenie daňovej správy, mal by to byť dôvod na odstúpenie ministra financií Mikloša, nie na bezduchú samochválu.

V Miklošovom prejave chýbali údaje o stave výberu DPH na úrovni 57 % zo 100 možných. V Českej republike je to nad 70 %. Podobne aj v Maďarsku. Nepochybne by daňovej správe prospelo, keby namiesto politických nominácií mali kontrolóri kvalitnejšie školenia, výkonnejšiu výpočtovú techniku a menej politických zadaní, koho kontrolovať môžu a koho nie...

Výber daní a jeho efektívnosť sú dôležitými indikátormi kvality fungovania štátu. Slovensko toho času nemá ani len výber, nie to ešte aj efektívny. Bolo by teda na mieste začať so zlepšovaním efektivity výberu daní a až potom je vhodné uvažovať o zmenách v ich sadzbách.

Mikuláš Dzurinda: Ako obvykle, oháňal sa čestnosťou a zodpovednosťou. Krásne a vtipné zároveň je jeho vyhlásenie, že príjme akýkoľvek volebný výsledok. Nuž, a čo iné by asi tak mohol urobiť?! A keby ho neprijal, vari by sa nám pán expremiér hodil o zem? Dzurinda opäť raz ukázal, že je majstrom prázdnych slov.

Zaujímavé je, že ani Dzurinda, ani Mikloš nespomenuli svoje pôsobenie v Gorile, kde –ako sa zdá - zaznamenali najväčší výber aj efektivitu...

 

Zhodnotenie: Z pohľadu životnej úrovne bežných ľudí je prínos pôsobenia Dzurindu a Mikloša nulový.

Z pohľadu Dzurindu a Mikloša sú ich tvrdenia pravdivé. Životná úroveň politikov sa isto výrazne zvýšila.

Záver: Soudruzi v SDKÚ asi fakt někde udělali chybu...

Páčil sa Vám tento článok? Pridajte si blogera medzi obľúbených a my Vám pošleme email keď napíše ďalší článok
Pridaj k obľúbeným

Hlavné správy

DOMOV

Gašpar prikryl Kočnerovho vyšetrovateľa

Policajný prezident tvrdil, že požiadal prokurátora o správu, aby mohol proti vyšetrovateľovi zakročiť. Prokuratúra takú žiadosť nedostala.

KOMENTÁRE

Ficov zásadný prelom. Alebo ani nie

Sme na priesečníku, keď Ficov prospech a prospech krajiny, sa pretínajú.

PRIMÁR

Opustení a nepripravení. Čo stresuje budúcich prvákov

Nápor z množstva zmien môže u čerstvého školáka vyvolať stres a fóbiu.


Už ste čítali?