Marián Kollár by nemal politizovať LOZ

Autor: Milan Mrázik | 21.2.2012 o 9:31 | (upravené 21.2.2012 o 9:37) Karma článku: 7,49 | Prečítané:  887x

Marián Kollár politizuje Lekársky odborový zväz (LOZ). Škodí to odborom, lekárom a najmä zdravotníctvu. Odborár Kollár už raz prirovnal príchod českých lekárov na Slovensko k invázií cudzích vojsk Varšavskej zmluvy. Takéto vyhlásenia sú prinajlepšom krokom vedľa, ak nie priamo do...

Tak isto sa dá vnímať aj jeho žiadosť, aby KDH stiahlo ministra Ivana Uhliarika z kandidátnej listiny. Problém je nielen v žiadosti ako takej, ale aj v jej adresátovi.

Lekárske odbory sú zástupcami lekárov v rokovaní so zamestnávateľom. Základným zákonom odborovej organizácie musí byť Zákonník práce a s ním súvisiace normy upravujúce pracovnoprávne vzťahy. V tomto kontexte musí byť aj realizovaná praktická činnosť odborovej organizácie. Teda dohliadať na dodržiavanie spomínaných zákonov a boj o dosiahnutie výhod nad rámec zákona. Nemám vôbec na mysli zájazdy odborov na nákupné trhy alebo dovolenku v Chorvátsku. Hovorím čisto o boji za zlepšovanie pracovných podmienok.

Prvou chybou žiadosti LOZ o stiahnutie Uhliarika z kandidátnej listiny je jej charakter. Odbory nemajú nič spoločné s kandidátnymi listinami politických strán. Nemajú sa vôbec miešať do ich zostavy. To je cesta k politizácii odborov. A tá je neprípustná.

Nič na tom nemení ani existencia dôvodov na odvolanie Uhliarika z funkcie ministra, ktoré nevznikli pred týždňom, keď čarovne zastavil zmeny vo VšZP a plány s Kramármi. Aj napriek tomu, že išlo o ďalší postup smerujúci k vykrádaniu štátu štátom samotným.

Druhou chybou žiadosti LOZ je adresát. Čo má LOZ spoločné s politickými stranami? Politické strany nie sú partnerom odborov na rokovanie. Prirodzeným partnerom pre odbory sú zamestnávatelia a vláda. Všetko ostatné zaváňa politizáciou odborov.

Tlačová beseda mala vyzerať úplne inak. Žiadosť o odvolanie áno, ale z postu ministra. Adresátom nemala byť politická strana, ale Vláda SR. To by bolo v poriadku. A úplne fantastické by to bolo spojiť s odovzdaním etického kódexu a návrhu protikorupčných opatrení. Tak mala tlačovka vyzerať.

Nerobme zbytočné chyby, ktoré už pred nami urobili odborári z KOVO, keď pred voľbami podporovali Smer. Reakcia protistrany na seba nedala dlho čakať. Nehovorím, že bola adekvátna, to isto nie. Ale zbytočne znova zasiala zrniečko pochybností ohľadom dotácie na lyžiarske stredisko pre odborového bossa. Neviem, kde je pravda. Možno mohol aj pán Figeľ dodať podrobnosti o svojom byte v Bratislave...

LOZ má byť apolitický a robiť to, čo je jeho poslaním: žiadať prirodzeného partnera v rokovaní, nie zapájať sa do politiky. Základom odborového hnutia je apolitickosť.

V opačnom prípade sú podobné vyhlásenia vlastencami, ktoré by nechytil ani Ivo Viktor v časoch najväčšej slávy.

Páčil sa Vám tento článok? Pridajte si blogera medzi obľúbených a my Vám pošleme email keď napíše ďalší článok
Pridaj k obľúbeným

Hlavné správy

DOMOV

Nemýľte sa, toto nie je vaše Slovensko, zaznelo Kotlebovi pod oknom

Na to, aby zlo víťazilo, stačí, aby dobrí ľudia nerobili nič, pripomenul prezident Andrej Kiska.

EKONOMIKA

Evku vybral Lajčák priamo, pred mesiacmi hovoril niečo iné

Minister sa bránil prieskumom, teraz priznáva, že žiadny nebol.

DOMOV

Prieskum: Most-Híd je na hranici zvoliteľnosti, predbehlo ho aj KDH

Vo voľbách by opäť zvíťazil Smer.


Už ste čítali?