Ako funguje solidarita v zdravotníctve...

Autor: Milan Mrázik | 27.2.2012 o 11:33 | Karma článku: 14,02 | Prečítané:  2070x

Služba beží, nič výnimočné sa nedeje. Na zmenu stačí jeden telefonát, ktorému predchádzali hlasné sirény RLP rútiace sa do nemocnice. Bežná situácia, stala sa havária. Opitý vodič nedal prednosť autu, v ktorom sa viezla rodina s dvomi malými deťmi. Na urgent sanitky doviezli otca so zlomenou stehnovou kosťou a viacerými povrchovými poraneniami. Mama je v bezvedomí s krvácaním z pravého ucha. Jedno dieťa má zlomené 2 rebrá a druhé sa už žiaľ nikdy neusmeje, haváriu neprežilo. Ešte jeden pacient, zjavne v opojení alkoholu má odreniny na tvári a narazené rebrá. Kto je to ? Vodič, ktorý haváriu zavinil.  

 

Mamine robíme odbery a urgentné CT s nálezom epidurálneho krvácania. Po rýchlej stabilizácii a oholení hlavy nasleduje operácia. Kolega z traumatológie ide operovať zlomeninu stehnovej kosti otca. Operácie dopadli dobre. Mamina je mimo ohrozenia života, preberá sa. Či budú následky sa uvidí. Zo straty dieťaťa isto.

Druhé dieťa je prijaté na traumatológiu a vinník tiež k observácii.

Takýchto situácii je neúrekom. Niekto nezodpovedný spôsobil ťažkú ujmu na zdraví, ktorá sa našťastie vylieči. Horšia je ujma na duši za stratu milovaného dieťaťa.

Čo je zarážajúce ? Vinník dopadol s najľahšími poraneniami. Evidentne je on vinný za škody. Tak to v živote bohužiaľ chodí.

Najhoršie dopadlo dieťatko, ktoré sa už nikdy neusmeje a rodičia, ktorým sa snáď raz vráti úsmev na tvár.

Ešte jedna vec je zarážajúca. Jednoznačne si všetci zaslúžili adekvátnu liečbu. Kto ju má zaplatiť ? Zaplatená bude z verejného zdravotného poistenia fungujúceho na báze solidarity. Solidarita nie je zlá, ale je v tomto prípade správna ?

Správne by bolo, aby ošetrenie zranených zaplatil vinník a nie ostatní nevinní.

Vinník nezaplatí nič. Mal by ísť do väzenia. Bohužiaľ aj pobyt vo väzení s ošatením a stravou mu zaplatíme z našich daní. A čo on, čím prispeje. Ničím to mi všetci budeme prispievať jemu. Nezdá sa Vám to choré...

V kontexte opísaného je náš zdravotný systém vysoko nadštandardný, nespravodlivý a neadresný. Je potrebné zákonne stanoviť čo balík verejného zdravotného poistenia poskytuje s pomenovaním štandardu bez nespravodlivej solidarity.

V tomto prípade nemôže byť platená zdravotná starostlivosť zo solidárneho balíka verejného zdravotného poistenia, lebo situácia má jasného nezodpovedného vinníka, ktorý si solidaritu nezaslúži. Rovnako si nezaslúži, aby sme ho vo väzení živili my ostatní a on nič len v teple si odsedí svoj trest.

Dokedy budú zodpovední doplácať na nezodpovedných. Súčasný systém, nie len v zdravotníctve, trestá nevinných a je výhodný len pre nezodpovedných. Tak ako si niekto vie zaplatiť škodu na vlastnom aute mal by zaplatiť aj za škody, ktoré vlastnou vinou ním spôsobil. Toto považujem za správne,  zodpovedné a priestor k zlepšeniu situácie v zdravotníctve.

Páčil sa Vám tento článok? Pridajte si blogera medzi obľúbených a my Vám pošleme email keď napíše ďalší článok
Pridaj k obľúbeným

Hlavné správy

DOMOV

Gašpar prikryl Kočnerovho vyšetrovateľa

Policajný prezident tvrdil, že požiadal prokurátora o správu, aby mohol proti vyšetrovateľovi zakročiť. Prokuratúra takú žiadosť nedostala.

KOMENTÁRE

Ficov zásadný prelom. Alebo ani nie

Sme na priesečníku, keď Ficov prospech a prospech krajiny, sa pretínajú.

PRIMÁR

Opustení a nepripravení. Čo stresuje budúcich prvákov

Nápor z množstva zmien môže u čerstvého školáka vyvolať stres a fóbiu.


Už ste čítali?