Sestry nemáte sa za čo hanbiť.

Autor: Milan Mrázik | 16.4.2012 o 9:33 | Karma článku: 13,07 | Prečítané:  1929x

Milé sestry vykonávate povolanie, ktoré je vlastne poslaním. Vaše povolanie je náročné, ale zároveň je veľmi krásne. Zabudnite na žabomyšie vojny medzi sebou a začnite ťahať za jeden koniec povrazu. Nemusí Vás spájať priateľstvo, ale profesia áno. Isto nie ste všetky kamarátky. Zabudnite na nepodstatné maličkosti a ukážte, že máte hrdosť. Ukážte, že si Vážite samé seba a svoju prácu... Ukážte kto ste...

 

Pracujete v strese, vykonávate fyzicky aj duševne náročnú prácu, ste dennodenne ohrozené infekciami, ionizujúcim žiarením, rizikovou prácou. Nároky na Vašu prácu a povinnosti z nej vyplývajúce neustále stúpajú. Čo za to máte ?

Dnes by malo byť Vaše postavenie a ohodnotenie úplne iné. Vyšetrujete pacienta, spisujete anamnézu, vypracovávate ošetrovateľské diagnózy s liečbou, robíte odbornú prácu. To, ale predsa viete. Klobúk dolu, že to stíhate. Vedia to aj Vaše vrchné a hlavné sestry, teda dnes už námestníčky pre ošetrovateľstvo. Čo z toho máte ?

Každým rokom sa Váš počet znižuje. Odchádzate do zahraničia, kde mnohokrát nerobíte odbornú prácu, ale prácu za ktorú zarobíte podstatne viac ako doma. Odchádzate od svojich rodín a detí, aby sa mali lepšie. Počet pacientov a nároky na Vašu prácu stúpajú. Vás je stále menej. Napriek tomu ešte stále stíhate. Len dokedy ?

Je Vás cca 40 000. Na prvý pohľad veľmi veľa. Prečo potom každá z Vás robí prácu v priemere za 1,5 sestry ? Čiže 40 000 nie je veľa, ale málo. Vedia to Vaše sestry predstavené ? Na čo myslia, keď do služby píšu jednu sestru, ale minimálne normatívy hovoria, že máte byť dve.

Zákon o minimálnych mzdových nárokoch sestier je platný od 1.4.2012. Sestry, bohužiaľ žijete na Slovensku. Namiesto zaslúženej spravodlivej odmeny za Vašu prácu Vás degradujú. Robia z Vás asistentky, administratívne pracovníčky... Dokonca sa Vám vyhrážajú, že Vás prepustia, ak nepodpíšete nové protiprávne pracovné zmluvy.

V drvivej väčšine ste ženy, matky a budúce matky. Dokážete pre svoje deti urobiť všetko. Z láskou sa o ne staráte. Patrí Vám veľká vďaka. Prestaňte si sami robiť navzájom zle. Nevzdávajte sa. Zákony tejto krajiny sú na Vašej strane. Vy ich neporušujete, len mlčky pracujete aj za tie sestry, ktoré v systéme chýbajú.

Dokedy budete len reptať na nedodržiavanie zákonníka práce, dokedy budete tolerovať nedodržiavanie personálnych normatív, dokedy budete robiť každá prácu za 1,5 sestry ? Možno Vás nahnevám, ale z časti si to robíte sami sebe.

Pre svoje deti urobíte všetko. Teraz robte niečo pre seba, pre svoju hrdosť a vlastne pre Vaše deti.

Kávička s pani ministerkou Zvolenskou je isto zaujímavá, ale čo vyriešila? Nemala by pani Lévyová teraz absolvovať TOUR po poskytovateľoch zdravotnej starostlivosti vrátane tých, ktorí sú pod VÚC? Nemala by byť pri Vás, počúvať Vás, zisťovať na mieste ako s Vami jednajú ? Nemala by teraz absolvovať TOUR po inšpektorátoch práce s podaniami podozrení z porušovania zákonníka práce? Zavŕšením tejto TOUR by mala byť návšteva Generálnej prokuratúry s jasným podaním.

Spojte sa, pomôžte si navzájom, podporte sa.

Páčil sa Vám tento článok? Pridajte si blogera medzi obľúbených a my Vám pošleme email keď napíše ďalší článok
Pridaj k obľúbeným

Hlavné správy

DOMOV

Gašpar prikryl Kočnerovho vyšetrovateľa

Policajný prezident tvrdil, že požiadal prokurátora o správu, aby mohol proti vyšetrovateľovi zakročiť. Prokuratúra takú žiadosť nedostala.

KOMENTÁRE

Ficov zásadný prelom. Alebo ani nie

Sme na priesečníku, keď Ficov prospech a prospech krajiny, sa pretínajú.

SVET

Premiér Fico kráča iným smerom ako Visegrád

Slovensko začína v regióne viesť debatu o budúcnosti EÚ.


Už ste čítali?