SLK vráža sestrám nôž do chrbta

Autor: Milan Mrázik | 4.5.2012 o 10:23 | Karma článku: 15,64 | Prečítané:  2850x

Slovenská lekárska komora žiada predsedu parlamentného výboru pre zdravotníctvo Richarda Rašiho o pozastavenie účinnosti zákona o minimálnych mzdových nárokoch sestier a pôrodných asistentiek. Dôvodom má byť fakt, že na nové mzdové nároky sestier nie je finančné krytie. Prečo komora nenavrhla pozastaviť aj účinnosť zákona o minimálnych mzdových nárokoch lekárov? Na naplnenie tohto zákona predsa tiež nie sú peniaze. Namiesto toho vrazili sestrám do chrbta nôž.

Mzdy sestier sa majú v priemere zvýšiť o 23,89 %. Znamená to 1 euro v hrubom na hodinu. U lekárov navýšenie dosiahne v júli v priemere 50 %, čo znamená 4 eurá v hrubom na hodinu. Ani jedno, ani na druhé navýšenie vraj nie je finančne kryté. Zvýšenie platu na jednu sestru v porovnaní s jedným lekárom je len štvrtinové.

SLK aj komora sestier roky tolerujú porušovanie zákonníka práce u lekárov aj sestier. Nepamätám sa, kedy podali podnet na generálnu prokuratúru, inšpektorát práce, prípadne na parlamentný zdravotnícky výbor.

Slovenská lekárska komora roky toleruje nízke platby za zdravotnícke výkony, ktoré sú len časťou reálnej ceny.

Včera sa ozvali súkromní lekári, že nemajú z čoho zvýšiť platy. Áno, majú pravdu. Pravda je však aj to, že sestry roky pracovali v ambulanciách za smiešne mzdy a všetko bolo v poriadku. Dnes, keď sa majú dočkať spravodlivej odmeny, to už v poriadku nie je.

Je zaujímavé ako SLK aj komora sestier ignorujú verejne známu degradáciu sestier a nezastanú sa ich. Obe sú ich stavovskými organizáciami. Namiesto spoločného postupu vnášajú rozkol. Pritom lekár a sestra pracujú spolu a jeden druhého potrebujú.

Povedzme si otvorene, že pri súčasnom nastavení systému nie sú peniaze ani na zvyšovanie platov lekárov. Správne by bolo teda požiadať aj o pozastavenie účinnosti zákona o minimálnych mzdových nárokoch lekárov. Keď spravodlivosť, tak všeobecná, nie výberová.

Nemali by sme zabúdať na to, že SLK podporovala lekárov v ich akcii „Zachráňme zdravotníctvo“ výsledkom, ktorej je aj zákon o platoch. Bolo jasné, že ani tento zákon nemá finančné krytie. Tak prečo lekárskej komore neprekáža?

A aby bola schizofrénia dokonalá, SLK ešte donedávna podporovala sestry v ich akcii, ku ktorej sa podpisom pridalo aj 250 000 obyvateľov Slovenska. Bolo jasné, že finančné krytie nie je, ale komora za sestrami stála. Dnes už nie. Prečo?

Chýba mi v konaní SLK zásadovosť a vôľa vytrvalo stáť za správnou vecou. Najskôr podporila akciu, z ktorej mala dobré body. Potom zrazu dvojaký meter.

Prečo SLK toleruje nízke platby za zdravotnícke výkony, ktoré sú len časťou reálnej ceny? Práve toto je problém, v ktorom by sa SLK mala naplno angažovať.

Cieľom aktivít by mala byť reálna platba za výkon. Potom by nebol problém sestrám zvýšiť plat. Takúto aktivitu by som považoval za správnu.

Je zaujímavé, že SLK sa necháva dlhé roky vykorisťovať nízkymi platbami za výkony, namiesto toho, aby ako poskytovatelia zdravotnej starostlivosti odmietli zmluvy a žiadali reálnu cenu. Výsledkom by bola ovca celá aj vlk sýty a hlavne spokojný pacient, o ktorého lekárom aj sestrám predsa ide.

Nie je úlohou lekárskej komory žiadať, aby sestry nedostali vyššie platy. Jej povinnosťou je tlačiť na novú ministerku, aby čo najskôr prijala opatrenia, ktoré prinútia poisťovne platiť reálne ceny za výkony. Aktuálne konanie SLK je v úplnom protiklade s jej poslaním. Je to povestná (a navyše hrdzavá) dýka do chrbta.

Páčil sa Vám tento článok? Pridajte si blogera medzi obľúbených a my Vám pošleme email keď napíše ďalší článok
Pridaj k obľúbeným

Hlavné správy

DOMOV

Gašpar prikryl Kočnerovho vyšetrovateľa

Policajný prezident tvrdil, že požiadal prokurátora o správu, aby mohol proti vyšetrovateľovi zakročiť. Prokuratúra takú žiadosť nedostala.

KOMENTÁRE

Ficov zásadný prelom. Alebo ani nie

Sme na priesečníku, keď Ficov prospech a prospech krajiny, sa pretínajú.

SVET

Premiér Fico kráča iným smerom ako Visegrád

Slovensko začína v regióne viesť debatu o budúcnosti EÚ.


Už ste čítali?