SLK vráža sestrám nôž do chrbta II

Autor: Milan Mrázik | 7.5.2012 o 10:30 | Karma článku: 11,56 | Prečítané:  1197x

Návrh Slovenskej lekárskej komory na pozastavenie účinnosti zvýšenia platov sestier z pochopiteľných dôvodov vyvoláva veľa protichodných názorov. Iniciátormi sú súkromní ambulantní lekári. Omaľovať ich len na čierno, by rozhodne nebolo správne. Súkromní a štátni lekári a ani sestry nie sú hrobármi zdravotníctva. V čom je teda problém?

Rozladenie ambulantných lekárov sa dá chápať. Poďme k podstate: Praktické ambulancie sa rôznia veľkosťou a chorobnosťou svojho kmeňa. Tie, ktoré majú veľký obvod, by asi mali byť v lepšej situácii. Je však otázne, či majú aj dostatočne väčší limit.

Medzi špecializovanými ambulanciami majú asi najväčší problém neurológovia. Čakacie lehoty na prvé vyšetrenie sú niekde aj viac ako pol roka. Nie jeto výsledok neochoty vyšetriť pacienta. Problém je čas, počet ambulantných neurológov a limit. Denne v ambulancii vyšetria 40 a  viac pacientov. Už súčasné počty sú neúnosné, nehovoriac o čase, ktorý má lekár na vyšetrenie jedného pacienta. Zdôrazňovať, že poisťovňa preplatí len časť vyšetrení, asi nie je potrebné. A netreba opakovať ani to, že výška platby nezohľadňuje reálne potreby.

Je jasné, že dnešný stav nespôsobili ambulantní lekári, no rovnako zaň nemôžu ani sestry. Lekári aj sestry sú tými istými obeťami dlhoročnej nezodpovednej politiky štátu v oblasti zdravotníctva. Už viac ako 22 rokov absentujú systémové kroky a nastavenie pravidiel.

Myslím si, že sa dá chápať aj hnev SLK. Nepochopiteľné je, že ho obracajú proti nevinným sestrám. SLK by mala mať širšie videnie. V prvom rade ide o správne nastavenie platieb z poisťovní, a nie nútené odriekanie sestier. Lekári majú bojovať za reálne platby za výkon.

Po 22 rokoch by sme už mali byť schopní poučiť sa. Dnes máme stavovské organizácie lekárov, sestier a pôrodných asistentiek, laborantov a fyzioterapeutov. Všetci sa hráme na vlastnom piesku a dôsledkom je strata solidarity, ktorá je zmyslom ľudskej spoločnosti. A práve solidaritu by teraz mali lekári prejaviť sestrám.

Chceme mať zdravé obyvateľstvo a liečiť ho má choré zdravotníctvo, ktorého súčasťou sú rovnako lekári aj sestry. Tvrdíme, že sme civilizovaný národ. Sebectvo je pre nás charakteristickejšie ako solidarita. Zabúdame na solidaritu. Všetci sme zdravotníci. Tak prečo teraz nesolidarizujeme so sestrami?

Argumentovať tým, že ambulantní lekári sú podnikatelia akovšetci ostatní, neobstojí. Tvrdenia, že štát im nemôže nič nariaďovať - napríklad plat sestry - je mylné. Štát určuje aj iným podnikateľom mnoho pravidiel, v rámci ktorých sa musia pohybovať. Ak by sme popreli pravidlá, zaviedli by sme do zdravotníctva vlčie vzťahy trhu a prestali by sme byť civilizovanou krajinou.

Zdravotníctvo tvoríme spolu lekári aj sestry. Tvrdenia, že ambulantný lekár sestru nepotrebuje, je zavádzajúce a nepravdivé. Dnes a aj zajtra je povinnosťou SLK prejaviť solidaritu sestrám.

Hovoríme o verejnom zdravotnom systéme, preto je dnes povinnosťou štátu vyriešiť situáciu, ktorá sťažuje život tak nemocniciam, ambulantným lekárom, ako aj sestrám. A isto aj pacientom.

Páčil sa Vám tento článok? Pridajte si blogera medzi obľúbených a my Vám pošleme email keď napíše ďalší článok
Pridaj k obľúbeným

Hlavné správy

DOMOV

Nemýľte sa, toto nie je vaše Slovensko, zaznelo Kotlebovi pod oknom

Na to, aby zlo víťazilo, stačí, aby dobrí ľudia nerobili nič, pripomenul prezident Andrej Kiska.

EKONOMIKA

Evku vybral Lajčák priamo, pred mesiacmi hovoril niečo iné

Minister sa bránil prieskumom, teraz priznáva, že žiadny nebol.

DOMOV

Prieskum: Most-Híd je na hranici zvoliteľnosti, predbehlo ho aj KDH

Vo voľbách by opäť zvíťazil Smer.


Už ste čítali?