Nemôžem byť ticho aj kvôli vám... II

Autor: Milan Mrázik | 9.5.2012 o 10:18 | Karma článku: 16,17 | Prečítané:  1225x

Podtitul tohto pokračovania by mohol znieť: O vyvolencoch v zdravotníckej praxi alebo ako funguje systémová korupcia. Ostaňme však pri pôvodnom titule.

Čas v službe letí ako bláznivý, je takmer päť minút po dvanástej. Znova zvoní telefón, RLP vezie naozaj ťažký prípad. Pacient s chronickými ťažkosťami utrpel niekoľko pádov na hlavu, má rýchly vývoj poruchy vedomia s kolapsom. Našťastie bola opakovaná resuscitácia úspešná. Pacientom je náš starý známy klient...

Napriek opakovaným krvným transfúziám aj s podaním plazmy vyšetrenia ukazujú výraznú chudokrvnosť a podvýživu. Koľko transfúzií už bolo podaných a výsledok nie je uspokojivý? Bohužiaľ, pacient je nedisciplinovaný aj napriek opakovaným odporučeniam.

Nazdávam sa, že tohto pacienta mnohí z vás poznajú. Nie je ním nikto iný ako naše zdravotníctvo. Je evidentne choré, ale stále nie je začatá kauzálna liečba. Chcelo by to silný liek. Stále platí, že všetci sme si rovní. Má to jeden háčik, že medzi nami sú aj rovnejší.

Jeden aktuálny príklad: VšZP si z 50-tich firiem vybrala len 3 vyvolené. Zvyšných 47 dostalo v priemere okolo 100 eur. Vyvolené tri firmy si z balíka verejného zdravotného poistenia ukrojili spolu 1 255 000 eur. Všetky firmy spája spoločný informačný systém, dve majú aj spoločného majiteľa. Vyvolenými sa stali medicínske laboratóriá MEDIREX, a. s., LABMED, a. s. a HPL, spol. s.r.o.

Tieto peniaze predstavujú nadlimitné platby štátnej poisťovne za roky 2010 -2011. Jeden meter a dve rôzne miery. Jedni živoria a druhí si žijú nad pomery. Ako to dokázali? Veľmi jednoducho. Stačí, že majiteľ laboratórií, pán Bardún, je spolužiakom pána Faktora. Nič viac len kamarátstvo a drobná kamarátska výpomoc z verejných peňazí.

Aj tento príklad ukazuje, ako by asi vyzerala transformácia nemocníc, ktorú presadzovali predstavitelia KDH Uhliarik a Faktor. O nič iné nešlo, len si znova povyberať hrozienka z koláča pre kamarátov a suché okraje toho istého koláča vyhodiť. Kde ostal pacient, pre ktorého má zdravotníctvo fungovať? Zaujíma niekoho vôbec pacient, alebo je pre niekoľkých vyvolených iba prostriedkom na vyťahovanie peňazí z poisťovne?

Písal som o úplatkoch v zdravotníctve, o igelitkách a obálkach pre lekárov od pacientov. Znova tvrdím, že to nie je správne. To však nie je príčina súčasného zlého stavu.

Príčinou je iný typ korupcie. Presne taký, aký som opísal vyššie. Je to korupcia systémová. Keby sme porovnali obsah obálok a igelitiek s týmito finančnými tokmi, ukázalo by sa, že tá prvá korupcia je len zlomkom druhej. Systémová korupcia je jednou z príčin chorobného stavu nášho zdravotníctva.

Zavedenie pravidiel, reálnych cien za výkon a elektornizácia sú nevyhnutnými liekmi, ktoré by pravdepodobne ukončili mnohé takzvané kamarátstva.

Je otázne, či si raz budeme všetci rovní. Možno je to len ťažko dosiahnuteľný ideál. Isto sa to však nepodarí, kým pravidlá budú nastavovať kriví, ktorí sa vyhlasujú za najrovnejších.

Obávam sa, že práve nastavenie pravidiel a reálnej ceny môže mnohým prekážať...

Páčil sa Vám tento článok? Pridajte si blogera medzi obľúbených a my Vám pošleme email keď napíše ďalší článok
Pridaj k obľúbeným

Hlavné správy

DOMOV

Gašpar prikryl Kočnerovho vyšetrovateľa

Policajný prezident tvrdil, že požiadal prokurátora o správu, aby mohol proti vyšetrovateľovi zakročiť. Prokuratúra takú žiadosť nedostala.

KOMENTÁRE

Ficov zásadný prelom. Alebo ani nie

Sme na priesečníku, keď Ficov prospech a prospech krajiny, sa pretínajú.

PRIMÁR

Opustení a nepripravení. Čo stresuje budúcich prvákov

Nápor z množstva zmien môže u čerstvého školáka vyvolať stres a fóbiu.


Už ste čítali?