Zdravotné sestry dočasne postavené mimo zákona

Autor: Milan Mrázik | 17.7.2012 o 11:30 | Karma článku: 17,91 | Prečítané:  2480x

Ústavný súd prijal podnet generálnej prokuratúry (GP) a pozastavil účinnosť zákona o minimálnych mzdových nárokoch sestier a pôrodných asistentiek. Údajne je nesystémový. Vraj zvýhodňuje len jednu kategóriu zdravotníckych pracovníkov. Pravda je úplne iná. Keď zákon nadobudol účinnosť mnohé sestry sa stali terčom ponižovania a neraz sa im platy nezvýšili, ale znížili. A viacerí zamestnávatelia postupovali voči sestrám natoľko brutálne, že neváhali porušovať mnohé zákony, vrátane zákonníka práce.

Čo mal zákon priniesť? Dlhodobo prehliadaným sestrám mal priniesť garanciu minimálnych mzdových nárokov, teda aj zvýšenie platov. Priemerná hrubá hodinová mzda bola zvýšená o jedno euro.

Čo zákon priniesol? Dehonestáciu a degradáciu práce sestry a zneváženie jej spoločenského postavenia. Zamestnávatelia urobili zo sestier asistentky, čím jednoznačne obchádzali zákon. Sestrám nakoniec platy zvýšili podľa zákona, z praxe im však odrátali roky strávené na rodičovskej dovolenke, zrušili im motivačné príplatky a veľakrát aj príplatky za nočné. Časti sestier sa v skutočnosti platy znížili a časti zvýšili len minimálne - plus mínus 40 eur mesačne. Zákon pomohol začínajúcim sestrám a ambulantným, ktoré neslúžia nočné. Slovenská lekárska komora a GP pri tomto porušovaní zákonníka práce a iných zákonov hrali mŕtveho chrobáka.

Generálnej prokuratúre prekáža nesystémovosť zákona. Prukoratúra ja najvyšším strážcom zákonnosti. Takéto posudzovanie zákona o mzdách sestier je skresľovaním reality. Ak je zákon o platoch sestier nesystémový, čo potom hasiči, vojaci, policajti, príslušníci tajných služieb? V očiach GP sú zjavne sestry menejcennejšie, pričom aj ony vykonávajú svoje povolanie vo verejnom záujme.

Ak je zákon o platoch sestier nesystémový, musíme si položiť aj tieto otzáky: Je systémové automatické zvyšovanie platov sudcov, výsluhové dôchodky policajtov a vojakov, zlaté padáky, vykrádanie štátneho rozpočtu predraženými tendrami, predraženými nákupmi z eurofondov a podobne? Je systémové odmeňovanie manažérov štátnych inštitúcií a podnikov len preto, že sa skončil kalendárny rok? Nie, nečakajme odpovede od GP. Ona koná a hovorí len vtedy, keď to vyhovuje mocným.

Nezávislej prokuratúre by mal z logiky veci prekážať aj zákon o minimálnych mzdových nárokoch lekárov. Prečo GP nedala podanie aj na lekárov, ak chce byť nezávislou a spravodlivou?

SLK neodpustiteľne pochybila. Myslím, že my, lekári, by sme si sestry nemali nechať len tak jednoducho trestať a mali by sme za ne bojovať. A v žiadnom prípade nemôžeme konať proti nim.

Ako zákon vznikal? Takmer štvrť milióna občanov podpísalo petíciu sestier požadujúcich prijatie zákona o ich minimálnej mzde. Od začiatku sa vtedajší minister Ivan Uhliarik a predseda zdravotníckeho výboru parlamentuViliam Novotný tvárili, že na to nie sú peniaze. Nuž ak už vtedy mali vyčlenené prostriedky na zlaté padáky, platinové sitká a daňové úniky počas nefunkčnej reformy daňovej správy Ivana Mikloša, na sestry už nevyšlo. Zákon nakoniec prijali aj s veľkou podporou Smeru. Dúfam, že pán premiér Róbert Fico na tento fakt nezabudol.

Trest patrí vinníkovi. Prečo potom trestať nevinné sestry? Zákon prešiel legislatívnou radou vlády, odsúhlasila ho vláda, prešiel tromi čítaniami v parlamente, ktorý ho napokon schválil. Ako mohli sestry ovplyvniť formu a obsah zákona? Ak je zákon v rozpore s ústavou, vinnými by mali byť tí, ktorí ho vytvorili a schválili.

Ústavný súd SR bude rozhodovať o podaní Generálnej prokuratúry SR. Prijal jej podnet na konanie. Nezostáva nič iné len čakať a dúfať, že spravodlivosť nakoniec nebude slepá voči oprávneným nárokom sestier.

 

Páčil sa Vám tento článok? Pridajte si blogera medzi obľúbených a my Vám pošleme email keď napíše ďalší článok
Pridaj k obľúbeným

Hlavné správy

DOMOV

Gašpar prikryl Kočnerovho vyšetrovateľa

Policajný prezident tvrdil, že požiadal prokurátora o správu, aby mohol proti vyšetrovateľovi zakročiť. Prokuratúra takú žiadosť nedostala.

KOMENTÁRE

Ficov zásadný prelom. Alebo ani nie

Sme na priesečníku, keď Ficov prospech a prospech krajiny, sa pretínajú.

SVET

Premiér Fico kráča iným smerom ako Visegrád

Slovensko začína v regióne viesť debatu o budúcnosti EÚ.


Už ste čítali?