Prečo sa asociácia nemocníc správa ako podpaľač?

Autor: Milan Mrázik | 3.8.2012 o 6:30 | Karma článku: 11,10 | Prečítané:  1048x

Prezident Asociácie nemocníc Slovenska (ANS) Marián Petko namiesto toho, aby hasil aktuálne problémy, ktorými v týchto dňoch žije slovenské zdravotníctvo, prilieva do ohňa emócií kerasín. Skutočne pozoruhodná stratégia od človeka, ktorému by malo záležať na stabilite zdravotníctva.

Po pozastavení účinnosti zákona o mzdách sestier ANS zvažuje, že vypracuje podanie na generálnu prokuratúru ohľadom protiústavnosti zákona o minimálnych mzdových nárokoch lekárov. Jej prezident Marián Petko riekol, že zákon je vraj na hranici ústavnosti, ak nie protiústavný. Lekár teda ide podraziť nohy iným lekárom. Prečo? Aká by mala byť reakcia lekárov? A čo to môže znamenať pre pacienta?

ANS združuje malé a stredné nemocnice. Bývalý minister zdravotníctva Uhliarik sa tváril, akoby tieto nemocnice pôsobili v inom štáte. Nepatria priamo pod ministerstvo zdravotníctva, spravujú ich vyššie územné celky a sú súčasťou verejného zdravotníctva. Pravdepodobnou príčinou ohláseného úmyslu pána Petka preto môže byť nedostatok financií na platy lekárov.

Ak si v ANS myslia, že riešením tohto problému je vyhlásenie zákona o platoch lekárov za protiústavný, tak sú – ako hovoria bratia Česi – totálne mimo mísu. Keď Mariánovi Petkovi záleží na pacientovi (lebo práve pre neho nemocnice sú), musí ANS postupovať úplne inak. Pri podpise zmlúv so zdravotnými poisťovňami mali byť múdrejší a tvrdší. Namiesto toho sa však nechali dotlačiť do podpísania nevýhodných zmlúv, ktoré pravdepodobne nedostatočne zabezpečujú finančné krytie prevádzky nemocníc. Prečo ich potom podpisovali? Pre koho boli výhodné?

Bývalé vedenie Slovenskej lekárskej komory pod vplyvom časti ambulantných lekárov podlo zaútočilo proti sestrám, keď iniciovali ústavnú sťažnosť na ich platový zákon. ANS teraz avizuje, že sa uchýli k podobnej prízmenosti. Takéto konanie je neospravedlniteľné. Lekársky stav a zdravotníctvo potrebujú pravý opak -solidaritu a jednotný postup.

Čo by sa stalo, ak by Ústavný súd zrušil zákon o platoch lekárov? Už dnes majú lekári vo svojich individuálnych pracovných zmluvách slobodne a bez nátlaku dohodnutú výšku mzdy. Ak zákon zrušia, nič to nemení na platnosti pracovných zmlúv a dohodnutých platových podmienok. Existuje teda iba jedna možnosť: ponúknuť lekárom nové, nevýhodné mzdové podmienky. Ak ich nepodpíšu, musia lekárov prepustiť. Kto potom lekárov nahradí?

Namiesto prilievania kerasínu do ohňa by mal šéf asociácie nemocníc Marián Petko venovať pozornosť tomu, čo sám zanedbal. A potom ešte tomu, o čom sa v poslednom čase veľa nehovorí. Hospodáreniu nemocníc! Ruku na srdce, pán Petko, aj v tejto oblasti existujú nemalé rezervy, kde by sa dali ušetriť peniaze, ktoré chýbajú v zdravotníckom systéme.

Okrem toho by ANS mala venovať oveľa väčšiu pozornosť problému nedodržiavania zákonníka práce v mnohých nemocniciach. Nie je ničím výnimočným, že lekár pracuje 32 hodín v kuse a v prípade sestier nie sú dodržiavané ani minimálne personálne normatívy a sú priam kriminálnym spôsobom nútené podpisovať zmluvy o delenom úväzku. Dosiaľ nebolo počuť, že by tieto nezákonnosti pána Petka a jeho asociáciu trápili.

ANS by mala vyvíjať tlak na ministerku zdravotníctva a Úrad pre dohľad nad zdravotnou starostlivosťou, aby boli čím skôr zavedené reálne platby za zdravotné výkony. Iba toto je cesta k zlepšeniu finančnej situácie nemocníc.

Ostatné týždne boli poznamenané vrážaním dýk do chrbtov. Najprv časťou lekárskeho stavu sestrám, potom asociáciou nemocníc lekárom. Kto bude ďalší v rade? Alebo bude takéto podlé a neospravedlniteľné konanie konečne impulzom k zjednoteniu sa všetkých zdravotníkov? Bolo by načase...

Páčil sa Vám tento článok? Pridajte si blogera medzi obľúbených a my Vám pošleme email keď napíše ďalší článok
Pridaj k obľúbeným

Hlavné správy

DOMOV

Gašpar prikryl Kočnerovho vyšetrovateľa

Policajný prezident tvrdil, že požiadal prokurátora o správu, aby mohol proti vyšetrovateľovi zakročiť. Prokuratúra takú žiadosť nedostala.

KOMENTÁRE

Ficov zásadný prelom. Alebo ani nie

Sme na priesečníku, keď Ficov prospech a prospech krajiny, sa pretínajú.

SVET

Premiér Fico kráča iným smerom ako Visegrád

Slovensko začína v regióne viesť debatu o budúcnosti EÚ.


Už ste čítali?