Pravicový premiér Fico

Autor: Milan Mrázik | 23.10.2012 o 6:30 | Karma článku: 7,92 | Prečítané:  1237x

Keď predseda sociálnodemokratického Smeru, Róbert Fico hovorí z pozície predsedu vlády, argumentuje ako pravicový politik.

Premiér hovorí, že učiteľom platy zvýši maximálne o päť percent. Slovenská ekonomika podľa neho na viac nemá a navyše sme viazaní takzvaným fiškálnym paktom Európskej únie, teda okrem iného aj deficitom do troch percent HDP. Áno, takýto je aktuálny európsky rámec. Vcelku však zaráža, že premiér Fico argumentuje rovnako ako jeho predchodcovia - Dzurinda a Radičová s Miklošom za chrbtom.

Dá sa súhlasiť s premiérom Ficom, že udržanie sa v eurozóne je pre Slovensko kľúčové. A tiež asi nie je ďaleko od pravdy, keď hovorí: „Dnes sa nečaká na nič iné v eurozóne, len aby niektorá krajina urobila chybu, nesplnila záväzok, aby sa tejto krajiny mohli postupne zbaviť. Naozaj v eurozóne prevláda názor, že by bolo vhodnejšie, keby tam bolo podstatne menej krajín ako teraz. Preto Slovensko musí byť veľmi obozretné a musí dávať pozor na to, aby bolo krajinou, ktorej dôverujú."

Vypadnúť z eurozóny by znamenalo ocitnúť sa v ešte hlbších ekonomických problémoch, v akých sme (spolu s celou Európou) dnes.

No aj keď premiér Fico hovorí pravdu, je to stále len jedna a tá istá strana mince. Druhou stranou je neschopnosť slovenských politikov aktívne utvárať Európsku úniu a eurozónu.

Prečo sa máme v čase krízy zaklínať deficitmi do troch percent HDP a dlhovými stropmi? Prečo sú na stole vždy iné priority ako vzdelanie, školstvo, veda, verejné zdravotníctvo či skutočná integrácia sociálne vylúčených?

Prečo sú slovenskí politici v zajatí ideologických predsudkov, ktoré velia škrtať aj vtedy, keď tieto opatrenia vedú k ešte väčšiemu prehlbovaniu krízy? Škrty nefungovali v krízach tridsiatych a osemdesiatych rokov a nepomohli ani po roku 2008. Tak aký je dôvod donekonečna opakovať tie isté chyby? Keď to robia pravicoví doktrinári, je to smutné, ale pochopiteľné. U sociálneho demokrata Fica sa to dá vysvetliť len tak, že v skutočnosti sociálnym demokratom nie je a tiež - rovnako ako Dzurinda, Mikloš, Sulík, Radičová, Bugár, Figeľ a ďalší - verí v neomylnosť neoliberalizmu.

To sa naozaj nenájde medzi slovenskými politikmi nikto, kto by sa pokúsil načrtnúť alternatívnu tvár Európskej únie a eurozóny? Naozaj sa ani premiér Fico nezmôže na viac, ako je opakovanie tých istých zaklínadiel, akými pred ním šermovali Dzurinda, Radičová a Mikloš?

Ak Róbert Fico nezmení rétoriku, myslenie a prax bude pravicovým premiérom. A presne to je dôvod, pre ktorý učiteľom nezvýši platy o desať percent. Mali by sme si to veľmi dobre zapamätať.

 

Páčil sa Vám tento článok? Pridajte si blogera medzi obľúbených a my Vám pošleme email keď napíše ďalší článok
Pridaj k obľúbeným

Hlavné správy

DOMOV

Žena, ktorá močila na Korán, ohrozila bezpečnosť Slovenska

Na videu obvinenej Sheily Sz., kde vyzývala na boj proti moslimom, viala v pozadí slovenská zástava.


Už ste čítali?