O čom je reč, keď sa hovorí o lekárskych platoch

Autor: Milan Mrázik | 9.11.2012 o 6:45 | Karma článku: 14,61 | Prečítané:  2977x

Diskusia o výplatných páskach premiéra, ministerky a lekárov je úbohá, trápna a bola by aj smiešna, keby v nej neznelo toľko falošných tónov. Zlyhávajú najmä Zuzana Zvolenská, ale aj médiá.

O čo ide?

Ďalšia etapa zvyšovania platov nemá znamenať ešte vyššie mzdy pre lekárov s najvyššími príjmami. Reč je o lekároch s platmi najnižšími okolo 900 eur. Nejde o zvyšovanie najvyšších, ale najnižších miezd.

Preto všetci aktéri tejto pseudodiskusie fatálne zlyhali. No každý z iného dôvodu.

Ad Zvolenská

Ministerka zdravotníctva Zuzana Zvolenská veľmi dobre vie, o čom je reč, keď sa hovorí o lekárskych platoch. Nie o tých vyšších od jej ministerského platu, nie o tých vyšších od výplaty pána premiéra. Reč je o tých, ktoré sa pohybujú hlboko pod úrovňou významu lekárskeho povolania. Ministerka v tejto trápnej fraške zlyháva nie z nevedomosti, ale zo zlomyseľnosti. Keby otvorene povedala, že minister financií má vo vláde väčšie slovo ako ona, a preto nie je schopná garantovať už raz sľúbené zvýšenie platov, bolo by to síce smutné, ale férové. Ona však vedome zavádza a vyvoláva sociálnu závisť a nenávisť: „Po dvoch zvýšeniach platov lekárov sa mnohé ich mzdy vyšvihli na sumy, o ktorých sa mnohým občanom SR nielenže nesnívalo, ale ani snívať nebude," napísala okrem iných demagogických viet na svojom blogu Zuzana Zvolenská.

Ad médiá

Úloha médií v tejto prestrelke je na zaplakanie. Kým ministerka koná zlomyseľne a šéf odborov nešikovne, novinári tápajú v nevedomosti alebo sú dychtiví po senzačných správach. Z týchto možností sa veľmi zle vyberá, pretože jedna aj druhá sú zlé. „Niektorí lekári berú aj o takmer osemsto eur viac ako Fico," hlásal napríklad titulok denníka SME. To vážne nikomu v redakcii nedocvakne, že reč nie je o zvyšovaní najvyšších miezd, ale o platoch najnižších?

Dalo by sa polemizovať aj o prístupe šéfa Lekárskeho odborového združenia Petra Visolajského. No len z hľadiska formy, nie obsahu a to tiež len za predpokladu, keby hlavná aktérka - ministerka Zvolenská - komunikovala férovo a pravdivo.

Aj do vlastných radov

Nie je namieste, ak lekári zarábajú vyše 5000 tisíc eur len preto, že sú protežantmi riaditeľov nemocníc. Najvyššie ohodnotenie si zaslúžia len tí najlepší a najusilovnejší. S tým sa dá súhlasiť. Znova však opakujem: reč nie je o zvyšovaní najvyšších platov.

Dá sa súhlasiť aj s tým, že ekonomická kondícia štátu je komplikovaná, čo sa prejavuje aj v zdravotníctve. Urobil však niekto za tie dlhé roky systémové opatrenia, aby sa v ňom nestrácali zdroje ako v čiernej diere? A je zložitá finančná situácia krajiny dôvodom na sociálnu demagógiu namierenú proti lekárom?

Chybné kritériá

Vráťme sa ešte k citovanému titulku. Čo je to za hlúpe porovnanie? No a čo, že niektorí lekári zarábajú viac ako predseda vlády? Plat predsedu vlády je kritériom či meradlom? Kritériom/meradlom čoho?

Predseda vlády je ústavná funkcia, nie povolanie. Význam a vážnosť tejto funkcie sa predsa nemeria výškou platu. Takéto prirovnanie na jednej strane devalvuje vážnosť premiérskej funkcie a na strane druhej uráža lekárov. A zároveň nabáda k vyvolávaniu vášní - sociálnej závisti a sociálnej nenávisti.

Keď pán premiér odíde z funkcie, možno sa vráti k svojmu povolaniu právnika. Pani ministerka po odchode z úradu možno opäť zakotví v Pente. Lekári však ostanú lekármi a nežiadajú nič iné, len spravodlivé ohodnotenie za svoju náročnú prácu.

 

Páčil sa Vám tento článok? Pridajte si blogera medzi obľúbených a my Vám pošleme email keď napíše ďalší článok
Pridaj k obľúbeným

Hlavné správy

DOMOV

Gašpar prikryl Kočnerovho vyšetrovateľa

Policajný prezident tvrdil, že požiadal prokurátora o správu, aby mohol proti vyšetrovateľovi zakročiť. Prokuratúra takú žiadosť nedostala.

KOMENTÁRE

Ficov zásadný prelom. Alebo ani nie

Sme na priesečníku, keď Ficov prospech a prospech krajiny, sa pretínajú.

PRIMÁR

Opustení a nepripravení. Čo stresuje budúcich prvákov

Nápor z množstva zmien môže u čerstvého školáka vyvolať stres a fóbiu.


Už ste čítali?