O čom je reč, keď sa hovorí o lekárskych platoch

Autor: Milan Mrázik | 9.11.2012 o 6:45 | Karma článku: 14,61 | Prečítané:  2974x

Diskusia o výplatných páskach premiéra, ministerky a lekárov je úbohá, trápna a bola by aj smiešna, keby v nej neznelo toľko falošných tónov. Zlyhávajú najmä Zuzana Zvolenská, ale aj médiá.

O čo ide?

Ďalšia etapa zvyšovania platov nemá znamenať ešte vyššie mzdy pre lekárov s najvyššími príjmami. Reč je o lekároch s platmi najnižšími okolo 900 eur. Nejde o zvyšovanie najvyšších, ale najnižších miezd.

Preto všetci aktéri tejto pseudodiskusie fatálne zlyhali. No každý z iného dôvodu.

Ad Zvolenská

Ministerka zdravotníctva Zuzana Zvolenská veľmi dobre vie, o čom je reč, keď sa hovorí o lekárskych platoch. Nie o tých vyšších od jej ministerského platu, nie o tých vyšších od výplaty pána premiéra. Reč je o tých, ktoré sa pohybujú hlboko pod úrovňou významu lekárskeho povolania. Ministerka v tejto trápnej fraške zlyháva nie z nevedomosti, ale zo zlomyseľnosti. Keby otvorene povedala, že minister financií má vo vláde väčšie slovo ako ona, a preto nie je schopná garantovať už raz sľúbené zvýšenie platov, bolo by to síce smutné, ale férové. Ona však vedome zavádza a vyvoláva sociálnu závisť a nenávisť: „Po dvoch zvýšeniach platov lekárov sa mnohé ich mzdy vyšvihli na sumy, o ktorých sa mnohým občanom SR nielenže nesnívalo, ale ani snívať nebude," napísala okrem iných demagogických viet na svojom blogu Zuzana Zvolenská.

Ad médiá

Úloha médií v tejto prestrelke je na zaplakanie. Kým ministerka koná zlomyseľne a šéf odborov nešikovne, novinári tápajú v nevedomosti alebo sú dychtiví po senzačných správach. Z týchto možností sa veľmi zle vyberá, pretože jedna aj druhá sú zlé. „Niektorí lekári berú aj o takmer osemsto eur viac ako Fico," hlásal napríklad titulok denníka SME. To vážne nikomu v redakcii nedocvakne, že reč nie je o zvyšovaní najvyšších miezd, ale o platoch najnižších?

Dalo by sa polemizovať aj o prístupe šéfa Lekárskeho odborového združenia Petra Visolajského. No len z hľadiska formy, nie obsahu a to tiež len za predpokladu, keby hlavná aktérka - ministerka Zvolenská - komunikovala férovo a pravdivo.

Aj do vlastných radov

Nie je namieste, ak lekári zarábajú vyše 5000 tisíc eur len preto, že sú protežantmi riaditeľov nemocníc. Najvyššie ohodnotenie si zaslúžia len tí najlepší a najusilovnejší. S tým sa dá súhlasiť. Znova však opakujem: reč nie je o zvyšovaní najvyšších platov.

Dá sa súhlasiť aj s tým, že ekonomická kondícia štátu je komplikovaná, čo sa prejavuje aj v zdravotníctve. Urobil však niekto za tie dlhé roky systémové opatrenia, aby sa v ňom nestrácali zdroje ako v čiernej diere? A je zložitá finančná situácia krajiny dôvodom na sociálnu demagógiu namierenú proti lekárom?

Chybné kritériá

Vráťme sa ešte k citovanému titulku. Čo je to za hlúpe porovnanie? No a čo, že niektorí lekári zarábajú viac ako predseda vlády? Plat predsedu vlády je kritériom či meradlom? Kritériom/meradlom čoho?

Predseda vlády je ústavná funkcia, nie povolanie. Význam a vážnosť tejto funkcie sa predsa nemeria výškou platu. Takéto prirovnanie na jednej strane devalvuje vážnosť premiérskej funkcie a na strane druhej uráža lekárov. A zároveň nabáda k vyvolávaniu vášní - sociálnej závisti a sociálnej nenávisti.

Keď pán premiér odíde z funkcie, možno sa vráti k svojmu povolaniu právnika. Pani ministerka po odchode z úradu možno opäť zakotví v Pente. Lekári však ostanú lekármi a nežiadajú nič iné, len spravodlivé ohodnotenie za svoju náročnú prácu.

 

Páčil sa Vám tento článok? Pridajte si blogera medzi obľúbených a my Vám pošleme email keď napíše ďalší článok
Pridaj k obľúbeným

Hlavné správy

DOMOV

Nemýľte sa, toto nie je vaše Slovensko, zaznelo Kotlebovi pod oknom

Na to, aby zlo víťazilo, stačí, aby dobrí ľudia nerobili nič, pripomenul prezident Andrej Kiska.

EKONOMIKA

Evku vybral Lajčák priamo, pred mesiacmi hovoril niečo iné

Minister sa bránil prieskumom, teraz priznáva, že žiadny nebol.

DOMOV

Prieskum: Most-Híd je na hranici zvoliteľnosti, predbehlo ho aj KDH

Vo voľbách by opäť zvíťazil Smer.


Už ste čítali?