Pomôžte zachrániť žilinskú nemocnicu

Autor: Milan Mrázik | 23.11.2012 o 12:45 | (upravené 23.11.2012 o 14:14) Karma článku: 12,92 | Prečítané:  2367x

Ak vám záleží na zachovaní žilinskej nemocnice, príďte v pondelok 26. novembra o 15,30 hodine podporiť protest lekárov, sestier, všetkých zdravotníkov a verejnosti. Spoločne vypochodujeme z areálu a budeme nahlas protestovať proti tomu, čo sa za múrmi tohto zdravotníckeho zariadenia deje. Ľudia sa musia dozvedieť pravdu. Ak sa urýchlene niečo nestane, žilinská nemocnica skolabuje a pacienti ostanú bez lekárskej starostlivosti.

Nový riaditeľ MUDr. Štefan Volák v nemocnici nastolil režim úsporných opatrení. Zlúčil oddelenia, zaviedol nepretržitú prevádzku a viacerým lekárom sa usiluje vnútiť nové pracovné zmluvy. Situácia sa vyostrila v pondelok, keď v rámci akcie lekárov celej Vyšehradskej štvorky vystúpil Peter Blaško, predseda lekárskych odborov v žilinskej nemocnici, ktorý povedal, že opatrenie pána riaditeľa o zavedení nepretržitej prevádzky nie je v súlade so zákonníkom práce, pretože na to nemá súhlas zástupcov zamestnancov.

Pán riaditeľ zareagoval veľmi rýchlo. Požiadal všetky odborové organizácie pôsobiace v nemocnici o súhlas s výpoveďou pre Petra Blaška z dôvodu "nadbytočnosti".

Nejde o Blaška, ale o to, na čo poukazuje. Pán riaditeľ zlúčil osem oddelení do štyroch, zaviedol na nich nepretržitú prevádzku. Tento režim fungoval až jeden deň (1. 11. 2012). Hneď potom skolaboval a bolo potrebné vrátiť sa k ústavným pohotovostným službám.

My nechceme, aby žilinská nemocnica kolabovala, ale aby tu ostala pre ľudí, ktorí potrebujú zdravotnú starostlivosť. My nechceme viesť polemiky o nedôstojných pracovných zmluvách, ale liečiť svojich pacientov a pomáhať im, aby sa čo najskôr mohli vrátiť k rodinám a práci.

Pre ilustráciu uvediem ešte dva príklady. Pán riaditeľ zlúčil interné oddelenie s oddelením liečenia dlhodobo chorých (LDCH). Lekárom z LDCH predložil nové pracovné zmluvy, ktoré považujú za neprijateľné. Riaditeľ zareagoval po svojom. Lekárom dal výpovede s trojmesačnou výpovednou lehotou.

Pán riaditeľ zlúčil ortopédiu s oddelením detskej ortopédie a lekárom opäť navrhol nové zmluvy. Jedenásti odmietli, dvaja prijali. Tí jedenásti dostali výpovede tak, ako ich kolegovia z LDCH.

Chápem, že riaditeľ musí šetriť. Chápem, že peniaze tu nie sú iba na platy zdravotníkov, ale že musia pokryť mnoho iných nákladov spojených s prevádzkou nemocnice. Ako sú však nastavené platby zdravotných poisťovní? A kedy budú konečne platiť reálnu sumu za diagnózu? Nebaví ma počúvať obľúbenú pesničku ministerstva zdravotníctva, že všetko vyrieši unitárny systém. Možno áno. Ale kedy? Liečiť pacientov musíme teraz.

Za postupy pána riaditeľa nesie zodpovednosť pani ministerka Zvolenská. Celkom by ma zaujímalo, ako je spokojná s kolabujúcim systémom zlúčených oddelení a so spôsobmi, ako sa tu zaobchádza s lekármi. Bolo by od nej šľachetné, keby sa nám aj ona prišla v pondelok prihovoriť. Veď súčasná situácia v žilinskej nemocnici je dôsledkom jej personálnych rozhodnutí.

Možno si písaním tohto blogu podpisujem výpoveď aj ja, ale mlčaním by som si pod sebou pílil konár. A tiež by som zradil ľudí, ktorí veria, že žilinská nemocnica je pre nich istotou zdravotnej starostlivosti. Nechcem, aby táto nemocnica zanikla. Chcem, aby ďalej slúžila tým, čo to potrebujú. Ak vám na tom záleží rovnako, príďte nás v pondelok podporiť.

 

Páčil sa Vám tento článok? Pridajte si blogera medzi obľúbených a my Vám pošleme email keď napíše ďalší článok
Pridaj k obľúbeným

Hlavné správy

DOMOV

Gašpar prikryl Kočnerovho vyšetrovateľa

Policajný prezident tvrdil, že požiadal prokurátora o správu, aby mohol proti vyšetrovateľovi zakročiť. Prokuratúra takú žiadosť nedostala.

KOMENTÁRE

Ficov zásadný prelom. Alebo ani nie

Sme na priesečníku, keď Ficov prospech a prospech krajiny, sa pretínajú.

PRIMÁR

Opustení a nepripravení. Čo stresuje budúcich prvákov

Nápor z množstva zmien môže u čerstvého školáka vyvolať stres a fóbiu.


Už ste čítali?