Administratívna tuposť v zdravotníctve

Autor: Milan Mrázik | 20.2.2013 o 6:30 | Karma článku: 19,29 | Prečítané:  3422x

Keď dokáže administratívna tuposť urobiť z jednej sestry polovičnú, mala by vedieť, ako tú druhú polovicu nahradiť. Lenže to by už nebola tuposť a tento blog by bol zbytočný.

Sestry už dvadsať rokov slušne bojujú za svoje oprávnené požiadavky. Ostatné dva roky je ich úsilie najintenzívnejšie. Spravodlivosti sa nedočkali, pretože všetky vlády ich viac alebo menej nápadne ignorovali. Odhodlanie a vytrvalosť sestier sú obdivuhodné. Iní by už dávno pristúpili k nátlakovým akciám. Sestry ostávajú aj naďalej slušné a noblesné.

Vyzbierali štvrť milióna podpisov pod petíciu za lepšie zdravotníctvo a spravodlivejšie ohodnotenie ich práce. Aj keď sa vtedajšej vláde do toho veľmi nechcelo, bola nútená presadiť zákon o minimálnych platoch sestier a pôrodných asistentiek. Sestry sa tešili, no nie na dlho.

Vtedajšia opozícia, ktorá je dnes pri moci, sestrám tiež slovne drukovala. No hneď, ako sa súčasná vládna moc chopila kormidla, neváhala s pomocou bývalého šéfa Slovenskej lekárskej komory, MUDr. Dragulu a za asistencie generálnej prokuratúry a ústavného súdu sestrám vraziť nôž do chrbta. Účinnosť zákona o platoch sestier bola pozastavená.

Ministerka zdravotníctva Zvolenská verejne vyhlásila, že aj napriek pozastaveniu účinnosti bude zákon v praxi dodržiavaný, realita je však iná. Sestry boli opäť oklamané, no aj tak bojovali ďalej. Zorganizovali slušné protestné akcie pred ústavným súdom. Nepomohlo.

Keď chceli našim múdrym ľudkom z parlamentu ukázať, ako vyzerajú znútra nemocnice a v akých podmienkach sa starajú o pacientov, znovu boli odmietnuté. Ministerka ich obvinila, že robia z nemocníc zoologické záhrady. Nedôstojné!

Namiesto riešení prichádzajú z ministerstva zdravotníctva samé výhovorky. Ako inak možno hodnotiť vyjadrenie, že nemocnica v Žiari nad Hronom nepatrí pod ministerstvo, a preto ju nemôže kontrolovať. Ak sa nemýlim, Žiar nad Hronom je na Slovensku. Alebo majú na ministerstve inú mapu?

Mnohé sestry sú nútené pod hrozbou vyhodenia na dlažbu pracovať na delený úväzok. Sú z nich polosestry, polosekretárky. Ministerstvo hovorí, že nemôže kontrolovať nemocnice, ktoré patria pod VÚC alebo sú riadené súkromnými spoločnosťami. Sestry sa vraj majú obrátiť na Najvyšší kontrolný úrad (NKÚ). NKÚ zase tvrdí, že môže kontrolovať iba hospodárenie s verejnými zdrojmi, a preto nemá možnosť vstúpiť do súkromných nemocníc a VÚC zase hovoria, že nemajú právo kontrolovať, lebo povolenie na prevádzku nemocniciam vydalo ministerstvo. Aj súkromné nemocnice predsa hospodária s verejnými zdrojmi, takže rečičky NKÚ sú šírením slovnej hmly.

Celé je to založené na veľkej lži, alibizme a zakrývaní podstaty problému. Ak z jednej sestry urobili polovičnú sekretárku, tak majú o polovicu sestry menej. To znamená, že aj podľa personálneho normatívu bude chýbať polovica sestry. Koľko je takých polovičných sestier? Aký vplyv to má na (ne)plnenie normatívov? Nestratili týmito opatreniami nemocnice oprávnenie vykonávať zdravotnícku činnosť? Tu sa už nikto nemôže vyhovárať na NKÚ a na nedotknuteľnosť súkromného podnikania. Ide o zdravie ľudí, a preto je povinnosťou zriaďovateľov - teda ministerstva a VÚC - vykonávať kontrolu.

Sestry sú tvrdé, no čestné bojovníčky. Nezaslúžia si, aby sa s nimi takto zaobchádzalo a aby bolo riešenie ich problémov neustále odkladané na neurčito. Zaslúžia si nielen obdiv a úctu, ale aj dôstojné pracovné podmienky a dôstojné mzdy za svoju ťažkú prácu.

 

Páčil sa Vám tento článok? Pridajte si blogera medzi obľúbených a my Vám pošleme email keď napíše ďalší článok
Pridaj k obľúbeným

Hlavné správy

DOMOV

Nemýľte sa, toto nie je vaše Slovensko, zaznelo Kotlebovi pod oknom

Na to, aby zlo víťazilo, stačí, aby dobrí ľudia nerobili nič, pripomenul prezident Andrej Kiska.

EKONOMIKA

Evku vybral Lajčák priamo, pred mesiacmi hovoril niečo iné

Minister sa bránil prieskumom, teraz priznáva, že žiadny nebol.

DOMOV

Prieskum: Most-Híd je na hranici zvoliteľnosti, predbehlo ho aj KDH

Vo voľbách by opäť zvíťazil Smer.


Už ste čítali?