Zdravotníctvo je o pacientoch, stupid!

Autor: Milan Mrázik | 30.5.2013 o 19:36 | Karma článku: 12,95 | Prečítané:  1221x

Nielen všetky vlády rad za radom dokazujú, že v zdravotníckej politike im ide o pacienta až na poslednom mieste. Najnovšie sa k tomuto trendu pridala aj Asociácia nemocníc Slovenska, keď prijala rozhodnutie, ktorým namiesto poisťovne Union trestá pacientov.

Asociácia nemocníc Slovenska (ANS) vyzvala 57 nemocníc a zdravotníckych zariadení, aby k prvému júnu vypovedali zmluvy s poisťovňou Union. Zámienkou je okolnosť, že asociácia sa s poisťovňou nedohodla na zvýšení platieb za ukončené hospitalizácie v priemere o sedem percent. Haló! A čo pacienti?

Šéf ANS Marián Petko síce upokojuje verejnosť tvrdením, že ak nemocnica zmluvu naozaj vypovie, poistencom Unionu „poskytne len neodkladnú zdravotnú starostlivosť", no zároveň veľmi nezodpovedne hlása: „V prípade, že vypovie, beží tri mesiace výpovedná lehota a čo bude v septembri a októbri, to dnes ťažko povedať." Haló! A čo pacienti?

Čo to znamená, že „ťažko povedať"? Z týchto neurčitých a temných narážok je jasné, že bude chaos a panika. V Unione by si mali spytovať svedomie za to, že neboli ochotní primerane navýšiť platby a že myslia na svoje účtovné výkazy viac, než na pacienta. Lenže reči pána predsedu dokazujú, že aj asociácia nemocníc myslí viac na kadečo iné, len nie na pacienta.

Možno vám napadne paralela s tým, ako bojovali lekári na konci roku 2011. Lekári však bojovali nie za svoj egoistický záujem, ale za celý systém zdravotníctva (zákaz privatizácie nemocníc, reálna platba za výkon a až potom aj za navýšenie platov) a starostlivosť o pacienta (nielen základná) nebola nikdy ohrozená. ANS a pán Petko sa dnes pokúšajú zneužiť pacientov v rámci chladnej biznisovej negociácie, ktorá naviac zaváňa politickou objednávkou (k tomu sa ešte dostaneme).

Nechajme bokom polemiky o tom, či je lepší unitárny alebo pluralitný systém zdravotného poistenia. Rovnako nechajme bokom otázku, kto nesie politickú, morálnu a právnu zodpovednosť za presadenie protiústavného zákazu zisku zdravotných poisťovní. Osobne si síce myslím, že v základnej zdravotnej starostlivosti je zisk poisťovní nemorálny. Zároveň si však myslím, že zakázať zisk protiústavným spôsobom je prejavom politického primitivizmu a za to musí niekto niesť plnú zodpovednosť.

V tejto chvíli je však dôležitejšie niečo celkom iné.

Niečo, čo sa v diskusiách o stave zdravotníctva obchádza, zamlčiava, zahmlieva a ja na to donekonečna upozorňujem: reálna platba za výkon. Meno ministra zdravotníctva, ktorý tento princíp v našom zdravotníctve funkčným spôsobom zavedie, by mali vytesať zlatými písmenami na budovy ministerstva nemocníc a ostatných zdravotníckych zariadení v krajine.

Vrátim sa k zaujímavej časovej zhode tohto radikálneho kroku ANS s výkonom exekúcie 25 miliónov eur vlastníkom poisťovne Union. Neexistujú na to zrejme žiadne dôkazy, ale keby bolo rozhodnutie asociácie nemocníc pomstou za to, že štát musí zaplatiť po prehre v arbitráži 25 miliónov eur Unionu, a očakáva za to pochvalu od ministerky zdravotníctva Zuzany Zvolenskej, nekonala by inak... Volám znova: Haló! A čo pacienti?

Bill Clinton porazil v roku 1992 Busha staršieho okrem iného aj za pomoci sloganu It's the economy, stupid! Zdá sa, že na Slovensku tiež dozrel čas na podobný slovník: Zdravotníctvo je o pacientoch, stupid!

 

Páčil sa Vám tento článok? Pridajte si blogera medzi obľúbených a my Vám pošleme email keď napíše ďalší článok
Pridaj k obľúbeným

Hlavné správy

O čom je kauza Dobytkár a čo odhalila?

Najvyšší súd vo štvrtok rozhode, či Bödöra nechá na slobode.

Dobré ráno

Dobré ráno: Na Iránske jadrové zariadenia ktosi zaútočil

Ako napreduje iránsky jadrový program.

Stĺpček Zuzany Kepplovej

Expremiér nie je pri Dobytkárovi nezaujatý

Roberta Fica ani nemusíme k celej veci vyvolávať, hlási sa sám.


Už ste čítali?