Valockého obušok zabalili do plyšu

Autor: Milan Mrázik | 26.6.2013 o 10:55 | (upravené 26.6.2013 o 12:19) Karma článku: 13,03 | Prečítané:  1098x

Po prezidentovom vete poslanci kozmeticky upravili novelu trestného zákona. Valockého obušok je po novom obalený plyšom. Aj tak je to stále obušok a stále je určený na zastrašenie (a prípadne aj inzultovanie) nielen lekárov, ktorí si už časť svojich požiadaviek presadili, ale predovšetkým sestier, laborantov, technikov a dalších zamestnancov, ktorí dodnes čakajú, či si aj ich ťažkú prácu konečne niekto všimne - a náležite ju ohodnotí.

V krajine kde fair-play nie je len výrazom zo slovníka cudzích slov...

... by nikomu nevadilo, že zdravotníckym pracovníkom, ktorí odmietnu nastúpiť do služby v núdzovej situácii hrozí basa, pokuta a strata registrácie v komore. V takejto krajine by sa nikto nepozastavoval nad tým, že udeľovať danú pokutu (do 3300 eur) nemá nezávislý súd, ale ministerstvo zdravotníctva. Veď v krízových situáciách treba konať rýchlo a rázne a nečakať na zdĺhavé procesy na súdoch.

Aj ja som presvedčený, že nezodpovedný chrapúň čo bezdôvodne odmietne nastúpiť do služby a zachranovať životy pri havárii vo fabrike, po zemetrasení, povodniach alebo hromadnej autonehode, by mal tvrdo pykať. Dovolím si tvrdiť, že drvivá väčšina zdravotníckych pracovníkov to vidí rovnako.

Vrátim sa ešte k tej krajine, kde poznajú a uplatňujú fair-play. V takejto krajine by nehrozilo, že vláda vyhlási v krajine núdzový stav len z dôvodu, aby využila mimoriadne kompetencie (a sankcie), ktoré jej takýto stav poskytuje.

My ale žijeme na Slovensku a nie v žiadnom bájnom rozprávkove

Tu na Slovensku nám vládnu ľudia, ktorí sú schopní úplne všetkého. Kedysi za pomoci tajnej služby uniesli prezidentovho syna a priateľ korunného svedka bol onedlho chladnokrvne popravený. Iní ľudia, ktorí sa tu podieľali a podieľajú na moci zase za lacný peniaz rozpredali štátny majetok, za čo sa im ušli nemalé provízie. Tí, čo sú pri kormidle teraz, dupú po ústave a robia v štátnej správe zmeny, aké by sa najviac páčili komunistickým papalášom. A v kontexte tohoto blogu treba predovšetkým spomenúť tých, čo neváhali vyhlásiť núdzový stav, keď sami zlyhali v rokovaniach o zlepšení zdravotníctva (ktorých súčasťou bolo zvýšenie platov lekárov). Nikto z nich pritom nedokázal za viac ako 20 rokov nastaviť podmienky v zdravotníctve tak, aby sme my ostatní mohli bez problémov vykonávať svoje povolanie. Čím hlasnejšie voláme po zmene, tým viac nás ignorujú (viď „„protiústavný"" zákon o platoch sestier).

Ak teda máme viac ako 20 ročné skúsenosti s politikmi, ktorí hrajú fér len keď sa náhodou pozabudnú, nemôžeme odrazu predpokladať ich obrat o 180 stupňov. Prax v zdravotníctve nás síce učí veriť aj na zázraky, ale učí nás aj to, ako zriedkavo sa vyskytujú.

Na základe skúseností je teda bezpečné predpokladať, že kedykoľvek v budúcnosti niektorá skupina zdravotníkov (najlepšie všetci spoločne) bude chcieť poukazáť nato, čo by mali v skutočnosti riešiť politici, vláda bez najmenšieho zaváhania vytiahne obušok (aj keď zabalený v plyši) a so skrývanou radosťou ho na nás použije.

Nemusel by som sa nad tym vzrušovať, keďže patrím k tej skupine zdravotníkov, ktorá si už predtým stihla čo-to vybojovať. Pre mňa však požiadavky lekárov (a sestier a iných profesií) nie sú len o platoch, ale aj o tom, aby zdravotníctvo fungovalo pre pacienta a nie pre kadeakých malých aj veľkých biznismenov a schránkové firmy. To zostáva utópiou a preto nemôžem mlčať keď politici deklarujú úmysel tĺcť nás obuškom kedykoľvek si dovolíme mať tú drzosť upozorniť na skutočné problémy zdravotníctva.

Vážení páni a dámy zo Smeru Andreánsky, Baška, Bublavý, Daniš, Fitz, Gaži, Grečková, Hreha, Jánoš, Kamenický, Košútová, Kučerová, Lukša, Martvoň, Müllerová, Petrák, Puci, Susko, Valocký, Záhumenský, Babič, Cicoň, Demian, Gabániová, Géci, Halúz, Hufková, Jarjabek, Kéry, Kovačócy, Laššáková, Madej, Matejička, Muňko, Panáček, Petráš, Raši, Šedivcová, Vaľová, Zmajkovičová, Bagačka, Blanár, Čepák, Duchoň, Galis, Glenda, Choma, Jasaň, Kolesík, Krajkovič, Lebocký, Mamojka, Mazúrová, Paška, Petro, Rošková, Šuca, Varga, Brixi, Číž, Faič, Gašparovič, Goga, Holeva, Janíková, Ježík, Kondrót, Kubánek, Lišková, Martinák, Mojš, Nachtmannová, Pavlovičová, Senko, Tomanová, Vitteková a vážení páni a dáma zo SAS Galko, Poliačik, Mihál, Sulík a Nicholsonová.

Dúfam, že ak už nie pre nič iné, tak aspoň pre vaše hlasovanie o Valockého obušku vám to voliči zrátajú a už viac vás do parlamentu nepošlú. Snáď aspoň u lekárov, sestier a ďalších zdravotníckych pracovníkov ste si to týmto pokašlali na celej čiare. A nádejám sa, že na vaše miesta zasadnú už konečne ľudia, ktorí ukážu, že aj politika sa dá hrať fér.

 

Oprava: doplnená p. Nicholsonová.

Páčil sa Vám tento článok? Pridajte si blogera medzi obľúbených a my Vám pošleme email keď napíše ďalší článok
Pridaj k obľúbeným

Hlavné správy

O čom je kauza Dobytkár a čo odhalila?

Najvyšší súd vo štvrtok rozhode, či Bödöra nechá na slobode.

Dobré ráno

Dobré ráno: Na Iránske jadrové zariadenia ktosi zaútočil

Ako napreduje iránsky jadrový program.

Stĺpček Zuzany Kepplovej

Expremiér nie je pri Dobytkárovi nezaujatý

Roberta Fica ani nemusíme k celej veci vyvolávať, hlási sa sám.


Už ste čítali?