Liečba ministra ukázala kvalitu nášho zdravotníctva

Autor: Milan Mrázik | 27.6.2013 o 15:05 | (upravené 27.6.2013 o 18:51) Karma článku: 21,11 | Prečítané:  26368x

Pred dvoma týždňami minister Richter havaroval a utrpel zlomeninu chrbtice, ktorá si vyžiadala operačnú liečbu. Zlomenina chrbtice je vážne poškodenie zdravia, ktoré so sebou častokrát nesie aj rizikovo trvalých následkov. Vyžaduje si rýchlu a adekvátnu liečbu vrátane rehabilitačnej starostlivosti. Vtedy bol zronený a ubolený. Dnes je už usmiaty a chodiaci s pomocou bariel. Priamo z nemocnice je preložený do špecializovaného zariadenia v NRC Kováčová (Národné rehabilitačné centrum). Ako lekár sa úprimne teším z takejto rýchlej a kvalitnej starostlivosti.

Pred viac ako dvoma týždňami išiel pán minister Richter v súkromnej záležitosti do Nitry svojou vládnou limuzínou. Čo čert nechcel, pršalo a auto v šmyku havarovalo. Výsledkom boli zranenia vodiča a zlomená chrbtica pána ministra. Nasledoval rýchly prevoz do nemocnice a hospitalizácia na oddelení akútnej a intenzívnej medicíny. Tu sú hospitalizované ťažké stavy, ktoré si vyžadujú analgosedáciu, umelú pľúcnu ventiláciu a podporu životných funkcií. Našťastie stav pána ministra až natoľko vážny nebol. Bol pri vedomí, síce ubolený, ale stabilizovaný. Zdravotná poisťovňa pravdepodobne ochotne preplatí vyššiu než minimálne potrebnú starostlivosť. Ak mali na OAIM voľné lôžko, prečo to nevyužiť, veď pacient je prvoradý.

Po zhodnotení stavu a diagnostike poranení bolo rozhodnuté, že operácia zlomenej chrbtice je nevyhnutná. Operáciu vykonal pán profesor Rehák a podľa všetkého sa vydarila. Pán minister je spokojný, aj schudol a už aj chodí s pomocou bariel. To je výborné.

Pacienti po operáciách úrazov chrbtice bývajú doliečovaní v kúpeľných zariadeniach. NRC Kováčová je špecializované zariadenie, ktoré sa na vysokej úrovni stará o takýchto pacientov. Je indikované predovšetkým pre pacientov, u ktorých po operácii a po úrazoch pretrváva neurologický deficit. Inak povedané ide o pacientov u ktorých je oslabená mobilita a citlivosť, teda majú funkčné poruchy. Na prvý pohľad sa nezdá, že by to bol prípad pána ministra, ale opäť pozitívne hodnotím príkladnú starostlivosť.

V praxi musí byť najskôr odoslaná žiadosť do poisťovne a po jej schválení a po objednaní v NRC Kováčová môže byť pacient prijatý k rehabilitačnej liečbe. Nejde to zo dňa na deň a pacienti častokrát čakajú týždne a mesiace, kým sa dostanú na pobyt v tomto zariadení. Pán minister čakať nemusel. Skvelé.

Nechcem, aby moje slová vyzneli ako škodoradosť. To naozaj nie. Viem čo predstavuje zlomená chrbtica a nikomu taký úraz neprajem. Skôr chcem ukázať, že keď sa chce, tak aj slovenské zdravotníctvo môže fungovať tip top. Hospitalizácia na tom najkvalitnejšie vybavenom oddelení, úspešná operácia, okamžitá rehabilitácia. Super!

Pánovi Richterovi prajem skoré a bezproblémové uzdravenie. Všetkým ostatným pacientom prajem, aby si kompetentní zobrali ponaučenie zo starostlivosti o pána ministra a urobili z nej štandard.

Bolo by úžasné, ak by som mohol aj ja mojim pacientom ponúknuť rovnako kvalitnú a rýchlo dostupnú liečbu!

Páčil sa Vám tento článok? Pridajte si blogera medzi obľúbených a my Vám pošleme email keď napíše ďalší článok
Pridaj k obľúbeným

Hlavné správy

O čom je kauza Dobytkár a čo odhalila?

Najvyšší súd vo štvrtok rozhode, či Bödöra nechá na slobode.

Dobré ráno

Dobré ráno: Na Iránske jadrové zariadenia ktosi zaútočil

Ako napreduje iránsky jadrový program.

Stĺpček Zuzany Kepplovej

Expremiér nie je pri Dobytkárovi nezaujatý

Roberta Fica ani nemusíme k celej veci vyvolávať, hlási sa sám.


Už ste čítali?