Všeobecná zdravotná tvorí zisk na úkor pacientov!

Autor: Milan Mrázik | 11.7.2013 o 7:19 | (upravené 11.7.2013 o 9:59) Karma článku: 20,62 | Prečítané:  17698x

Tak si to predstavte: Všeobecná zdravotná poisťovňa je v zisku a dokonca až 26 miliónov eur! „Výborné", povie si väčšina ľudí mimo zdravotníctva, „veď štátna poisťovňa nemusí nič vyplácať finančným skupinám a celý zisk vráti do systému!". Zopár naivných optimistov začne veriť, že je to dôkaz odrazenia sa zdravotníctva od dna. Len pár rypákov sa opýta zásadnú otázku, a síce, ako ten zisk vznikol a odkiaľ má zrazu VšZP toľké peniaze, keď nie je na platy a nemocnice sa topia v dlhoch?!

Odpoveď je zarážajúco jednoduchá. VšZP nezaplatila časť výkonov lekárom a nemocniciam. Jednoducho sa rozhodli, že istú sumu nevyplatia, pretože niektoré výkony boli podľa nich zbytočné, neefektívne a hlavne „nadlimitné". V ich zvláštnom žargóne to znamená, že sme si dovolili ošetriť viac pacientov než koľko oni stanovili. To viete, nám lekárom počty veľmi nejdú a niektorí sa ešte stále riadime Hippokratovou prísahou namiesto výkazu ziskov a strát. Hanba nám.

Určite sa nájdu aj výkony, ktoré nemuseli byť realizované. Podržanie pacienta na lôžku o deň - dva dlhšie, predpísanie drahších liekov a iné veci, ktoré vrhajú nepekné svetlo na našu profesiu pravdepodobne existujú. Neverím však, že by mohli byť vo výške 70 miliónov eur ako to uvádza VšZP, keď zvyšné poisťovne si žiadny problém nevšimli. Nevyplatené výkony vykázala totižto len VšZP.

Podozrenie, že si VšZP umelo vytvorila zisk obmedzením rozsahu preplácanej zdravotnej starostlivosti je veľmi vážne, no nepriamo ho potvrdzuje hovorkyňa Úradu pre dohľad nad zdravotnou starostlivosťou p. Valašíková, ktorá povedala, že VŠZP „si zdravotnú starostlivosť zazmluvňovala v nižších finančných objemoch, ako bola opodstatnene poskytnutá."

VšZP sa bráni a tvrdí, že poisťovňa „si objednáva výkony podľa potrieb svojich poistencov". Ak by to bola pravda, znamenalo by to, že sme poistencom VšZP poskytli starostlivosť, ktorú nepotrebovali, spolu za 70 miliónov eur. Keby to nebolo smutné, bol by to dobrý vtip. Človek celý čas pomáha zamestnávateľovi šetriť náklady, nechá si znížiť mzdu, pacientom sa snaží pomáhať ako je to len v šetriacom režime nášho zdravotníctva možné a nakoniec sa dozvie, že ešte plytval. Choďte s tým do čerta! Za seba viem povedať, že som zdravotnej starostlivosti neposkytol ani o cent viac než pacienti potrebovali. Práve naopak, bolo jej omnoho menej než by potrebovali, lebo na nič nikdy nie sú peniaze.

Štátna poisťovňa odmietne preplatiť 70 miliónov eur reálne poskytnutej zdravotnej starostlivosti, ale zároveň sa chvastá, že celý zisk (menej ako polovica nepreplatených výkonov) vráti do systému.

Vitajte v slovenskom kocúrkove!

 

oprava 9:58: jedno "y" na "i"

Páčil sa Vám tento článok? Pridajte si blogera medzi obľúbených a my Vám pošleme email keď napíše ďalší článok
Pridaj k obľúbeným

Hlavné správy

O čom je kauza Dobytkár a čo odhalila?

Najvyšší súd vo štvrtok rozhode, či Bödöra nechá na slobode.

Dobré ráno

Dobré ráno: Na Iránske jadrové zariadenia ktosi zaútočil

Ako napreduje iránsky jadrový program.

Stĺpček Zuzany Kepplovej

Expremiér nie je pri Dobytkárovi nezaujatý

Roberta Fica ani nemusíme k celej veci vyvolávať, hlási sa sám.


Už ste čítali?