Ples v opere, charita a lesk slávy

Autor: Milan Mrázik | 21.1.2014 o 12:00 | Karma článku: 11,37 | Prečítané:  2938x

Som lekár a viem, aký veľký význam má pre slovenské zdravotníctvo charita. Obzvlášť, ak ide o predčasne narodené deti. Práve týmto krehkým pacientom sa rozhodli finančne pomôcť organizátori tohtoročného Plesu v opere. Myšlienka by to bola isto chvályhodná, ak by jej iniciátori nezabudli na podstatnú časť predčasne narodených detí.

Štatistiky hovoria jasnou a hlavne varovnou rečou. Pri celkovo menšom počte novorodencov stúpa množstvo detí, ktoré sa narodia predčasne. Trpia rôznym stupňom nezrelosti, ich orgánové systémy ešte nie sú dostatočne vyvinuté, aby mohli plnohodnotne plniť svoje funkcie.

Deťom narodeným v riadnom termíne úplne postačuje rodičovská láska a starostlivosť. Predčasne narodené deti sú však odkázané na špecializovanú zdravotnícku starostlivosť v takzvaných pericentrách. Sú to vysokošpecializované pracoviská, ktoré sa venujú starostlivosti nielen o nedonosené deti, ale aj o prenatálnu starostlivosť o matku a plod. Úroveň poskytovanej neonatologickej starostlivosti v pericentrách je označovaná stupňom III+. Ide o šesť pracovísk v Bratislave, Nových Zámkoch, Martine, Banskej Bystrici, Prešove a Košiciach. A práve tieto centrá dostanú od organizátorov Plesu v opere finančnú pomoc na nákup potrebnej zdravotníckej techniky.

Máme však ešte jedno pracovisko, ktoré má jedinečné postavenie, pretože rieši široké spektrum najnáročnejšej novorodeneckej patológie z celého Slovenska. Je to Oddelenie patologických novorodencov a JIS I. Detskej kliniky DFNsP v Bratislave. Ročne je tu hospitalizovaných v priemere 450 pacientov, z nich viac ako polovica pochádza z mimo bratislavských krajov. Tretina pacientov trpiacich následkami nedonosenosti príde na toto oddelenie práve zo spomínaných šiestich pericentier. Inak povedané, čo nezvládnu pericentrá, rieši Oddelenie patologických novorodencov a JIS I. Detskej kliniky DFNsP.

Napriek spomínaným faktom však výťažok z plesu organizátori pošlú len do šiestich pericentier. Myšlienka dobročinnosti je chvályhodná a bezpochyby záslužná. Výsledkom má byť pomoc nedonoseným a nezrelým deťom bez rozdielu. Je preto nelogické, ak myšlienka dobročinnosti nie je nasmerovaná aj na spomínané pracovisko DFNsP v Bratislave, kde každý rok hospitalizujú predčasne narodených detí najviac.

Ak by si niekto myslel, že mojou snahou je lobing za pracovisko DFNsP v Bratislave, je na veľkom omyle. Nemám v úmysle ani popierať význam a opodstatnenosť dobročinnosti. Myšlienka je správna, ale aby bola naozaj aj účinná, musí byť aj adresná. Pomoc by mala byť proporcionálne rozložená tak, aby z nej mohli čerpať najmä na tých pracoviskách, kde ošetria ročne najviac predčasne narodených pacientov.

K dokonalosti myšlienky pomoci nedonoseným a nezrelým deťom pritom chýba len málo. To málo je však práve to najpodstatnejšie. A pritom by možno stačilo len počúvať. Počúvať názory odborníkov a menej sa venovať lesku slávy. Nedošlo by tak k nelogickému rozhodnutiu, ktorého výsledkom je diskvalifikácia časti tých najťažších a najbezbrannejších pacientov - chorých detí.

 

 

Páčil sa Vám tento článok? Pridajte si blogera medzi obľúbených a my Vám pošleme email keď napíše ďalší článok
Pridaj k obľúbeným

Hlavné správy

O čom je kauza Dobytkár a čo odhalila?

Najvyšší súd vo štvrtok rozhode, či Bödöra nechá na slobode.

Dobré ráno

Dobré ráno: Na Iránske jadrové zariadenia ktosi zaútočil

Ako napreduje iránsky jadrový program.

Stĺpček Zuzany Kepplovej

Expremiér nie je pri Dobytkárovi nezaujatý

Roberta Fica ani nemusíme k celej veci vyvolávať, hlási sa sám.


Už ste čítali?