Prečo sestry dávajú výpovede

Autor: Milan Mrázik | 26.3.2015 o 12:30 | Karma článku: 13,88 | Prečítané:  3988x

Viac ako 70 sestier v žilinskej nemocnici podalo výpoveď. Stratili záujem o pacienta a už sa im nechce  pracovať? Na prvý pohľad by to tak mohlo vyzerať...

Sestra je krehká bytosť, ktorá do starostlivosti o pacienta vnáša empatiu a kus ľudského tepla. Pri liečbe chorých je nenahraditeľná.

Ako pracuje? Strieda celodenné a nočné zmeny v trvaní 12 hodín. Na tom by nebolo nič zvláštne, ak nemusí odrobiť do mesiaca aj 21 takýchto šícht. Nemusíme ovládať vysokú matematiku, aby bolo zrejmé, že v takomto vysokom nasadení sa pracovať dlhodobo nedá. O pacienta je síce postarané, ale kto sa postará o deti sestier, keď sú takmer stále v práci. Sú predsa aj matkami.

Po dlhých rokoch prehliadania problémov sestier sme sa dopracovali do stavu, že ich máme nedostatok. Sú vo vyššom veku a nových akosi nepribúda. Namiesto pomoci im politici opakovane vrazili dýku do chrbta. Ony však stále vytrvalo a s noblesou žiadajú iba to, čo im patrí a na verejnosť sa obracajú so zúfalou prosbou o pomoc. Nevydierajú. Nežiadajú vyššie platy. Chcú len slušné pracovné podmienky, tak ako každý zamestnaný človek.

Je smutné, že ich ťažká pracovná situácia s nedostatkom odpočinku, času na rodinu a deti a k tomu ešte aj neúcta od zamestnávateľa dohnala k ťažkému, ale hrdému kroku. Jednoducho už nevládzu ďalej pracovať, byť ticho a rozdávať empatiu druhým. Nastal čas, aby aj ich okolie začalo byť k sestrám empatické a slušné.

Sú predovšetkým ženami a matkami, ktoré vychovávajú deti. Majú obrovské srdce, ale aj ich výdrž má svoje hranice. Ony nepotrebujú dostávať ruže na MDŽ. Je to nepochybne pekné gesto, ale nič viac - iba gesto. Absurdné je, že tie ruže si sami zaplatili svojimi daňami.

Po rokoch prehliadania si, bohužiaľ, musia samy vybojovať slušné pracovné podmienky. Ony pracovať chcú, chcú sa starať o pacienta, ale zároveň chcú aj to, aby od spoločnosti, ktorej slúžia, dostali aj niečo naspäť. Napríklad už vyššie spomínané slušné pracovné podmienky a rešpekt.

Zúfalá situácia z pracovného preťaženia a nedostatku odpočinku si vyžiadala krajné riešenie. Namiesto práce v okovách a bez úcty a pochopenia zodpovedných sa teda rozhodli k zúfalému kroku. Nie je jednoduché dať výpoveď, zvlášť, keď pracovať chcú a nevedia, či si nájdu inú prácu, aby mohli živiť svoje rodiny. Sestry sa k svojej práci vždy hrdo hlásili. A preto je smutné, že zodpovední ľudkovia z ministerstva a vedení nemocníc ich požiadavky na slušné pracovné podmienky stále prehliadajú.

Páčil sa Vám tento článok? Pridajte si blogera medzi obľúbených a my Vám pošleme email keď napíše ďalší článok
Pridaj k obľúbeným

Hlavné správy

DOMOV

Majského péenky sa Najvyššiemu súdu nezdajú. Dal ich posúdiť znalcom

Podnikateľ môže dosiahnuť aj prerušenie súdu, ktorý sa ťahá už roky. Jeho spoluobžalovaný Brtva nedávno po verdikte ušiel.


Už ste čítali?