Sestry zo Žiliny, panie Kavecká a Lazorová vám škodia!

Autor: Milan Mrázik | 5.2.2016 o 7:30 | Karma článku: 9,31 | Prečítané:  3249x

Hrdinkami boja zdravotných sestier sú hlavne ženy zo Žiliny, aj keď snímam klobúk pred všetkými, ktoré sa odvážili podať výpoveď. Poburuje ma však, že Monika Kavecká a Iveta Lazorová im radia, aby sa vzdali víťazstva nad ministrom

Minister vnútra Viliam Čislák na poslednú chvíľu ponúkol zdravotným sestrám zo Žiliny uzavretie individuálnych zmlúv. Garantoval, že nepôjdu s platom dolu, práve naopak, majú nádej, že sa im môžu mzdy zvýšiť. Minister si za to nezaslúži pochvalu, pretože on a jeho predchodkyňa sa pramálo starali o sestry a práva pacientov. Čislák iba ustúpil tlaku, lebo uznal, že politické dôsledky výpovedí sestier by rozčúlili jeho straníckeho bossa Fica.

Namiesto toho, aby Monika Kavecká, šéfka odborovej organizácie sestier a pôrodných asistentiek, a Iveta Lazorová, predsedníčka Slovenskej komory sestier a pôrodných asistentiek, nabádali sestry zo Žiliny, nech sa chopia príležitosti, robia pravý opak. Radia im, aby od ministra požadovali memorandum, ktorým by sa zaviazal, že sa ich platy nikdy nezmenia. To je neuveriteľný nezmysel a nepochopenie situácie. A hlavne: panie Kavecká a Lazorová týmto postupom škodia záujmom sestier a tým aj ochrane práv pacientov. Je úplne jedno, či tak konajú vedome alebo nevedome. Jedna možnosť je horšia ako druhá.

Memorandum je zdrap papiera bez právnej sily. Pracovná zmluva je právne záväzný dokument s oporou v zákone. Tak prečo dámy Kavecká a Lazorová chcú, aby si žilinské sestry vybrali bezcennú slohovú prácu namiesto pracovnej zmluvy, ktorou si môžu dohodnúť individuálne pracovné a platové podmienky?

Sestry zo Žiliny ostali prakticky jediné neoblomné vo svojom postoji. Húževnatosťou a nebojácnosťou prinútili ministra, aby ich konečne začal brať vážne, čím pomohli nielen sebe, ale sprostredkovane aj pacientom, o práva ktorých tu predovšetkým ide. A teraz sa majú sestry vzdať toho, čo si samy vybojovali? Na čo ich to vlastne šéfky odborov a komory navádzajú? Keby sestry konali podľa ich rád, dobrovoľne by sa zriekli svojho víťazstva.

Milé zdravotné sestry zo Žiliny! Som lekár, váš kolega zo žilinskej nemocnice. Záleží mi na vašom osude a na ochrane práv pacientov, o ktorých sa svedomito staráte. Prosím, počúvajte hlas svojho rozumu, nie nekompetentné rady Moniky Kaveckej a Ivety Lazorovej.

Skrátka, berte individuálne pracovné zmluvy. Memorandum je vám nanič. Prepáčte za výraz, tento bezvýznamný dokument sa nedá použiť ani na toalete a pochybujem, že by ste ním dokázali podkúriť v krbe.

Páčil sa Vám tento článok? Pridajte si blogera medzi obľúbených a my Vám pošleme email keď napíše ďalší článok
Pridaj k obľúbeným

Hlavné správy

Gröhling by mohol na revanš blokovať Matovičov plán, ale neurobí to

Do Vianoc otvoria aj školu, kam chodia Matovičove dcéry.

Dobré ráno

Dobré ráno: Lučanský mal brať úplatky. Kedy sa skončí zatýkanie?

Čo to vypovedá o štáte v ktorom sme žili?


Už ste čítali?