Načítavam moment...
Momentálne nie ste prihlásený

Hra s číslami pacientovi nepomôže... (Späť na článok)

Pridajte priamu reakciu k článku


Hodnoť

 

Kvoli nespravnej stavbe viet som clanok ani nedocitala.
 

 

Lebo forma je pre ficovolicov dolezitejsia ako obsah.

Clanok mi pride citatelny. Autor je lekar, nie zurnalista. Necitam to ako beletriu, ale kvoli informacnej hodnote.
 

 

Autorom clanku je vysokoskolsky vzdelany clovek.
 

 

Myslíte si, že na medicíne vás niekto učí syntax a štylistiku?
 

 

Nie, myslim si, ze to ma ovladat uz maturant gymnazia.
 
Hodnoť

K poslednej vete.

Ale dokážu vyliečiť z presvedčenia, že naše zdravotníctvo pracuje efektívne a smeruje k modernému typu zdravotníctva. A tiež z presvedčenia, že zdravotníctvo je o zdraví a nie o mútnych tokoch peňazí.
 

:-)))

Na tú poslednú vetu zabudni.Kde sa natentujú ekonomovia a právnici tam 100 rokov tráva neporastie.
 

 

1OOOO rokov.
A nevytvarajuc ziadne realne hodnoty obsadzuju pravnici a ekonomovia strategicke a riadiace rezorty
 
Hodnoť

Praktické a zväčša správne úvahy

Len prečo stále opakuješ, že pacient chce byť v nemocnici čo najkratšie. Možno ten, ktorý má doma zázemie, o ktorého sa má kto postarať, pomôcť mu doliečiť sa. Lenže táto nová móda vykopnúť čo najskôr človeka z nemocnice, takmer rovno po operácii, v čase, keď má ešte značné bolesti... sa mi prieči. Aká tam efektívnosť, ak mu doma nemá ani kto vodu podať, nakúpiť, uvariť? Verím, že podobne ako ja mnohí pacienti odkladajú operáciu do momentu, ktorý je už posledný (resp. keď už je na ňu neskoro), len v strachu, ako sa o seba postarajú po opustení nemocnice. A ministerským a iným zodpovedným pracovníkom sa potom vidí, že sú operačné sály nevyužité, nemocnice poloprázdne... Kto naozaj veľmi nemusí, alebo si to aspoň myslí, počká radšej, kým mu niečo nepraskne!
 

 

pretoze to je pre vacsinu pacientov pravda. vo vseobecnosti kazdy chce byt v nemocnici co najkratsi cas. ak by sme sa mali bavit o nakladoch, tak pre stat (zdravotnu poistovnu) je ekonomickejsie zaplatit opatrovatelku, ktora sa o pacienta postara (nakupi mu, uprace atd. - kym si to pacient nedokaze urobit sam) ako nechat takeho pacienta lezat v nemocnici.
velmi zle sa to pocuva, ale vsetky sluzby su o nakladoch. aj zdravie.
 
Hodnoť

Zdravotníctvo len odráža

chorý stav celej spoločnosti. Chýba dlhodobá koncepcia, na ktorej by sa zhodli všetci. Lenž to sa nedá. I zdravotníctvo, ako všetky odvetvia, je pre niektorých jednotlivcov a skupiny zlatá baňa, kde pacient a zdravotníci sú na poslednom mieste. Keby som chcel vymenovať príčiny nefungovania, bolo by ich nespočetne. Zhrniem len do pár: chamtivosť, hlúposť, politikárčenie. Vinní sú všetci, i pacienti. Tí sa nedostatočne starajú o svoje zdravie, majú nízke právne vedomie, zanedbávajú prevenciu, pijú, fajčia, prejedakú sa, nevážia si sami seba, keď pracujú i s príznakmi závažných chorôb vyhovárajúc sa na dobu a zlú ekonomickú situáciu. Následne ignorujú hierarchiu zdravotnej starostlivosti, s každým i malým, problémom potom zháňajú niekoho známeho, či prídu priamo na urgentný príjem nemocnice, kde sa potom dlho čaká na ošetrenie a pacienti i personál sú nervózni. Ignorujú sa praktickí lekári, ktorí vo veľa prípadoch mnoho toho nevedia a jediné, čo urobia, je, že vypíšu výmenný lístok do nemocnice. Často je pohnútkou hlúposč, či pohodlnosť. Často alibizmus či skutočnosť, že pri aktuáone nastavenom systéme platieb od zdravotných poisťovní sa im "neoplatí" venovať sa pacientovi dlhšie, pretože nezávisle od času strávenom starostlivosťou o pacienta a počtu výkonov na ňom vykonaných, dostanú zaňho obligátne 2 eurá na mesiac. Poisťovne im nepreplatia ani niektoré jednoduché výkony, ani preskripciu niektorých bežných liekov, pre ktoré musia pacienta každých 6 mesiacov posielať k špecialistov iba kvôli razítku. Mnohí lekári odborne zakrpatievajú napriek tomu, že majú povinné vzdelávanie. Zbieranie kreditov je ponižujúce, pretože inštitúcie, ktoré by mali lekárov vzdelávať (SZÚ), na to kašlú. Sú len zdrojom príjmov pre dôchodcov a rôznych zberateľov atestácií, ktorí majú často plné úväzky na kiekoľkých miestach naraz. Celé vzdelávanie sa potom väčšinou redukuje na zbieranie certifikátov na rôznych firiemných podujatiach. Ďalší bordel robí i lekárska komora, ktorá je obyčajnou výpalníckou organizáciou. Za pochodu mení pravidlá zbierania kreditov, uzurpovala si právo hodnotiť, z ktorého podujatia kreditý uzná, a z ktorého nie. Korupcia farmafiriem, vytváranie takzvaných mienkotvorných lekárov z mnohých parazitov, ktorí majú rozhodovacie schopnosti, a teda vplyv na kategorizáciu, preskripciu a nákupy liekov a ŠZM, je iná kapitola. Na dlho je to takisto o poisťovniach. Tento bordel tu je nerekonštruovateľný, pretože v zdravotníctve, rovnako ako v celej spoločnosti, rozhoduje korupcia, politická príslušnosť a kvality iné, než odborné.
 

no

s vela vecami sa da suhlasit, problem je v kritike pacientov. aj tam suhlasim ze povacsine sa o zdravie nestaraju - problem je vsak aj u tych co sa staraju (ako napr ja) a casto od lekarov pocuvam, ako je prevencia zbytocna, ako dat prognozu nevedia a ako chcu vykonat urcite testy az ked je clovek chory resp ho nieco boli a nie skor... v tomto systeme, ked pre lekara je ciel zarabat a nestarat sa, neliecit, nesutazit o zakaznika (pacienta), nepoklonit sa mu tazko davat za vinu nieco pacientovi...
 
Hodnoť

A Vám kto povedal,

že tých hore zaujíma vyliečený pacient? Ich zaujíma prísum peňazí od farmaceutických spoločností a od slovenských tzv. podnikateľských vrstiev.
 
Hodnoť

Lenže hra s číslami

a ich "správne podsúvanie" verejnosti prospieva "tým hore" na dôkaz efektívnosti riadenia jednotlivých rezortov (nielen zdravotníctva).
 
Hodnoť

 

Naozaj je to len hra s číslami. Nedávno bolo uvedené - "Zdravotnícke zariadenia dlhovali ku koncu januára na poistnom Sociálnej poisťovni 89,7 milióna eur. Medzimesačne sa tak ich pohľadávky zvýšili o viac ako 3,3 milióna eur. Vyplýva to z informácie Sociálnej poisťovne pre vládu."

Nárast lekárskych platov bol neadekvátny príjmom. Ja netvrdím, že si ich nezaslúžia. Ale každá nemocnica by mala nastaviť také platy, aby ich pokryla s príjmov od poisťovní a nevytvárala dlhy.

http://www.pluska.sk/spravy/z-...
 

 

... z príjmov
 


Najčítanejšie


 1. Stanislav Martinčko: Hriech B. Kollára je len na jeden Otčenáš!! 759
 2. Oliver Andrejčák: Stále len rozpráva, rozpráva, rozpráva... 73
 3. Július Kovács: Ján Mičovský človek, ktorému vďačíme za zatknutie Kožucha, Kvietika a najnovšie aj Bodora 58
 4. Ondrej Putra: Samovraždy zamestnancov v kríze 40
 5. Mišo Šesták: Keď na korupciu stačila pálenka 35
 6. Věra Tepličková: Premiér Matovič nevie ani po troch mesiacoch praxe vládnuť, 31
 7. Dominika Dongova: Čo priťahuje ženy? Jeden muž mi dnes povedal.. 25
 8. Igor Hornak: Električka po Landererovej 20
 9. Martin Pekár: Kontroverzný človek je členom výboru pre prípravu novely stavebného zákona 17
 10. Gabriel Čajko: Pomohol by polícii Old Shatterhand? 16

Rebríčky článkov


 1. Filip Pančík: Špagety
 2. Olívia Lacenová: Zlato ukazuje svoju silu. Prekoná do konca roka hranicu 2 000 USD za uncu?
 3. Michael Laitman: Vyzbrojovanie USA a tajná zbraň prírody
 4. Július Kovács: Ján Mičovský človek, ktorému vďačíme za zatknutie Kožucha, Kvietika a najnovšie aj Bodora
 5. Štefan Vidlár: 1. liga
 6. Andrea Bérešová: Kosenie horskej lúky na Miláne Grúni
 7. Richard Gajarský: OČR a karanténa.
 8. Miriam Studeničová: O záhadnej identite neznámeho z evanjelií
 9. Denis Jacko: Malinový stret
 10. Lukáš Baloga: Čínsky akciový trh dynamikou rastu jasne prekonal USA aj Európu


Už ste čítali?